Moskovský súd poslal do väzby amerického občana na základe obvinenia z pokusu o výrobu a predaj drog, informovala dnes ruská štátna agentúra TASS. Podrobnosti k obvineniu úrady nezverejnili.
Tridsaťdvaročnému Robertovi Romanovovi Woodlandovi môže hroziť až 20 rokov väzenia, poznamenala agentúra Reuters, podľa ktorej facebookový profil s jeho menom naznačuje, že v Rusku pracuje ako učiteľ. Americká ambasáda v Moskve sa k jeho prípadu zatiaľ nevyjadrila.
Podľa spravodajského portálu Mash polícia muža zadržala 5. januára. Vo väzbe zostane na základe rozhodnutia súdu do 5. marca, napísal TASS. Woodland má zrejme dvojité občianstvo, okrem amerického tiež ruské, poznamenal Reuters, podľa ktorého sa obvineného zatiaľ nepodarilo vo väzbe kontaktovať.
Agentúry Reuters a AP upozornili, že jeho meno sa zhoduje s menom muža, ktorý v roku 2020 povedal denníku Komsomolskaja pravda, že pochádza z Permskej oblasti na Urale a v 90. rokoch 20. storočia ho z tamojšieho sirotinca adoptovali Američania, s ktorými potom žil v USA.
Svojich adoptívnych rodičov označil za úžasných, no chcel vyhľadať biologickú matku v Rusku, a tak sa vrátil. Nakoniec sa s matkou stretol v šou ruskej televízie a v pôvodnej vlasti sa rozhodol zostať.
Spojené štáty obviňujú Rusko z neoprávneného väznenia niekoľkých svojich občanov a vyzývajú na ich prepustenie. Týka sa to novinára Evana Gershkovicha, ktorého tajná služba FSB zatkla vlani v marci na Urale a obvinila ho zo špionáže. Žurnalista zostáva vo väzbe a rovnako ako jeho zamestnávateľ - denník The Wall Street Journal (WSJ) - vinu popiera.
Od roku 2018 v Rusku väzní bývalého vojaka Paula Whelana, ktorého v roku 2020 súd poslal na 16 rokov do väzenia za špionáž. Taktiež Whelan obvinenia odmieta.
Vlani v júni ruské bezpečnostné zložky zadržali rusko-americkú novinárku Alsu Kurmaševovú, ktorá inak žije v Česku. Aj ona zostáva vo väzbe. Žurnalistku, ktorá pracuje pre stanicu Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RF), obvinili v októbri z toho, že sa nezaregistrovala ako takzvaná zahraničná agentka, ako ukladá ruský zákon.
Spojené štáty po vypuknutí vojny na Ukrajine opakovane vyzvali svojich občanov, aby z Ruska odcestovali. Spomínali v ich prípade tiež riziko svojvoľného zadržania zo strany ruských úradov.
Analytici poukazujú na to, že Moskva môže väznených Američanov využívať na vyjednávanie po tom, ako napätie medzi Washingtonom a Moskvou vzrástlo po ruskej invázii na Ukrajinu. Najmenej dvaja americkí občania zatknutí v Rusku v posledných rokoch - vrátane známej basketbalistky Brittney Grinerovej - boli vymenení za Rusov väznených v USA.