Palestínske hnutie Hamas stratilo kvôli izraelským úderom kontrolu nad rozsiahlou časťou Pásma Gazy, v ktorej vládlo od roku 2007. Dnes to na tlačovej konferencii uviedol člen izraelského vojnového kabinetu a niekdajší minister obrany Benny Ganc. Podľa neho musí operácia izraelskej armády pokračovať, aby Hamas nezískal späť kontrolu nad územím, ktoré stratil.
Za prioritu Ganc označil oslobodenie rukojemníkov, ktorých držia Hamas aj ďalšie palestínske ozbrojené organizácie, napísal portál The Times of Israel (ToI).
"Demontáž teroristických štruktúr"
"Veľké časti Pásma Gazy nemá Hamas v podstate už pod kontrolou," uviedol Ganc. Podľa neho musia údery izraelskej armády pokračovať, aby Hamas nezískal späť nadvládu nad týmto palestínskym územím. Podľa Ganca sa izraelská armáda na dobrej ceste k "demontáži teroristických štruktúr" Hamasu.
Izraelská armáda už skôr uviedla, že sa jej podarilo zničiť hlavnú infraštruktúru hnutia Hamas na severe Pásma Gazy. Na tomto území síce ďalej pôsobia ozbrojenci Hamasu, ale bez velenia a koordinácie.
Armáda uviedla, že sa teraz bude sústrediť na operácie v strednej a južnej časti pásma a ohlásila novú etapu konfliktu s menším množstvom úderov letectva i pozemného vojska.
"Prioritou je návrat rukojemníkov," uviedol Ganc. Izraelské vedenie pritom čelí kritike zo strany príbuzných osôb zajatých Hamasom, že nevynakladá dostatočné úsilie na prepustenie či oslobodenie rukojemníkov. "Robíme všetko, čo môžeme, aby sme dostali naspäť vašich blízkych," odkázal však dnes Ganc príbuzným.
Varovanie pre Libanon
Člen vojnového kabinetu tiež povedal, že susedný Libanon, z ktorého južnou časťou útočí šiitské hnutie Hizballáh na izraelské pohraničie, sa musí rozhodnúť, či chce tieto aktivity milícií tolerovať, alebo potláčať.
"Ak si Libanon bude naďalej počínať ako predsunutá základňa iránskeho teroru, tak sa na juhu Libanonu zachováme rovnakým spôsobom, akým sa správame v Pásme Gazy," varoval Ganc.
Ganc je členom úzkeho vojnového kabinetu, v ktorom zasadajú tiež premiér Benjamin Netanjahu a minister obrany Joav Galant. Inštitúcia sa v skutočnosti zaoberá každodenným politickým riadením konfliktu. Ganc je jediným členom orgánu, ktorý bol pred teroristickým útokom zo 7. októbra v opozícii.
Hnutie Hamas vládne v Pásme Gazy od roku 2007 po tom, čo na tomto území tesne vyhralo voľby a v ozbrojených stretoch potom zvíťazilo nad hnutím Fatah. Už v roku 2005 sa Izrael stiahol z tohto palestínskeho územia. Od roku 2007 sa odohralo niekoľko ozbrojených stretov medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktoré USA a EÚ považujú za teroristickú organizáciu.
Súčasný konflikt sa začal 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci zaútočili na izraelské dediny a kibucy v okolí Pásma Gazy. Izrael následne začal vojenskú odvetu, ktorej cieľom je podľa izraelských predstaviteľov likvidácia vojenských štruktúr Hamasu.
Počas útoku Hamas a ďalšie organizácie uniesli do Pásma Gazy z Izraela na 240 ľudí. Asi polovica z nich bola prepustená, oslobodená či zahynula.