Jeden z popredných ruských gerontológov, člen ruskej akadémie vied Vladimir Chavinson zomrel vo veku 77 rokov, uviedol portál The Moscow Times s odvolaním sa na oznámenie petrohradského gubernátora.
Putin ho vyznamenal
Vedec, ktorého médiá označovali za „osobného gerontológa“ prezidenta Vladimíra Putina, sa zaoberal problémami starnutia a predĺženia aktívneho života.
Patentovaných mal 13 liekov a 64 doplnkov stravy na základe peptidov, teda chemických zlúčenín organického pôvodu tvorených aminokyselinami.
Putin ho v roku 2017 vyznamenal štátnym poriadkom za zvláštne zásluhy v medicíne. Vtedy Chavinson – aj s odvolaním sa na Bibliu a na Guinnessovu knihu rekordov – vysvetľoval petrohradskému serveru Fontanka, že ľudský organizmus je schopný dožiť sa 120 rokov a rozhodne minimálne sto rokov.
Veď Francúzka Jeanne Calmentová sa dožila 122 rokov a Ruska Varvara Semenjakovová 117 rokov, „sto rokov je teda minimum“, tvrdil vedec.
Pomáhal pri havárii v Černobyle
Lekár v spomínanom interview sľuboval Putinovi ďalších „prinajmenšom 20 rokov“ aktívneho života a označoval ho za „vzor“ s „vynikajúcim potenciálom“.
Medicína podľa neho mala pomôcť predĺžiť život štátnych predstaviteľov. Tvrdil, že nikto nie je schopný nahradiť skúseného vodcu.
Práve objavné využitie peptidov prinieslo Chavinsonovi svetovú známosť, keď s ich pomocou zachraňoval zdravie likvidátorov havárie v Černobyľskej jadrovej elektrárni.
Pomáhal tiež ľuďom postihnutým zemetrasením v Arménsku v roku 1988 a ďalším 112 miliónom ľudí po celom svete, napísal petrohradský gubernátor Oleg Ergašev v nekrológu.