Zástupca Izraela dnes pred Medzinárodným súdnym dvorom v Haagu odmietol obvinenia svojej krajiny z páchania genocídy v Pásme Gazy, ktoré vo štvrtok vzniesla Juhoafrická republika, a pripomenul okrem iného holokaust Židov. Juhoafrická republika podľa neho v Haagu prednáša nepodložené tvrdenia a skresľuje informácie.
Ak bola proti niekomu spáchaná genocída, tak to bolo proti Izraelu, povedal zástupca Izraela v druhý deň rokovania pri ICJ a pripomenul niekoľko konkrétnych prípadov vrážd a násilia spáchaných počas októbrového teroristického útoku palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na juh Izraela.
Ak by Izrael vyhovel juhoafrickej žiadosti na okamžité zastavenie izraelskej vojenskej operácie v Pásme Gazy, stal by sa bezbranným, povedal na súde právny poradca izraelského ministra zahraničia Tal Becker. Dodal, že ak v tejto oblasti prebieha genocída, je vedená proti Izraelu, pretože Hamas sa otvorene hlási k cieľu zničiť Izrael. Juhoafrická republika podľa Beckera udržiava vzťahy s Hamasom a čelní predstavitelia palestínskeho hnutia boli videní v africkej krajine aj po októbrových útokoch.
Juhoafrická republika podala sťažnosť na ICJ, v ktorej viní Izrael z genocídy v palestínskom Pásme Gazy. Juhoafrická republika v prvom kroku požaduje, aby súd predbežným opatrením nariadil okamžité zastavenie izraelskej vojenskej operácie v Gaze. Aj keby to súd urobil, neočakáva sa, že by Izrael kvôli tomu boj ukončil.
Vo štvrtok svoje argumenty v Haagu predniesli zástupcovia JAR, ktorí opísali rozsah deštrukcie Pásma Gazy, kde bombardovanie zničilo viac ako polovicu domov a kde státisíce ľudí podľa OSN trpia hladmi.
Juhoafrickí právnici kritizovali aj vysokých izraelských činiteľov, vrátane premiéra Benjamina Netanjahua, za "genocídnu rétoriku". JAR tvrdí, že Izrael sa dopúšťa genocídy masívnym bombardovaním a zabíjaním civilistov a tiež tým, že im nezabezpečuje v potrebnom množstve humanitárnu pomoc.