Útoky Spojených štátov a Británie proti jemenským povstalcom húsíom v Jemene za podpory ďalších spojencov prebehli v súlade s Chartou OSN, uviedli v piatok spojenci v spoločnom vyhlásení. Správa pochádza z agentúry DPA.
"Tieto presne mierené útoky mali za cieľ narušiť a oslabiť spôsobilosti, ktoré húsíovia používajú na ohrozovanie svetového obchodu a životov medzinárodných námorníkov v jednej z najdôležitejších vodných ciest sveta," uviedli spojenci v spojitosti s opakovanými útokmi húsíov na plavidlá prechádzajúce cez Červené more vrátane obchodných lodí.
Vyhlásenie okrem USA a Británie podpísali vlády Austrálie, Bahrajnu, Dánska, Holandska, Južnej Kórey, Kanady, Nemecka a Nového Zélandu. Útoky húsíov označili za medzinárodnú výzvu. Cieľom je podľa nich aj naďalej zmiernenie napätia a obnova stability v Červenom mori. Spojenci v prípade ďalšieho nebezpečenstva nebudú váhať podniknúť kroky na ochranu životov a zaistenie voľného prúdenia obchodu cez túto oblasť.
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v piatok uviedla, že jej krajina útok spojencov podporuje. Tiež zdôraznila, že Británia, USA a ich spojenci postupujú v súlade s právami na individuálnu a kolektívnu sebaobranu zakotvenými v Charte OSN.
Hovorca húsíov Jahjá Sarí v piatok oznámil, že 73 útokov v noci na piatok zasiahlo päť jemenských regiónov, ktoré kontrolujú títo Iránom podporovaní povstalci. Pri útokoch prišlo o život najmenej päť ľudí a ďalších šesť utrpelo zranenia. Zodpovednosť pripísal USA a Británii a dodal, že táto agresia nezostane bez odpovede a trestu.
Húsíovia tvrdia, že na lode v Červenom mori útočia zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde Izrael bojuje proti militantnému hnutiu Hamas.