Iránske štátne médiá dnes večer informovali o tom, že Teherán podnikol vzdušné údery na územie Pakistanu, ktoré údajne mierili na dve základne balúčskej militantnej skupiny Džajš al-Adl.
Podľa agentúry AP však médiá správu následne bez uvedenia dôvodu stiahli. Stalo sa tak v čase zvýšeného napätia na Blízkom východe kvôli vojne v Pásme Gazy a len deň po tom, ako iránske Revolučné gardy zaútočili raketami na ciele v Iraku a Sýrii. Islamábád uviedol, že útok zabil dve deti a zranil troch ľudí, píše AP.
Iránska štátna tlačová agentúra IRNA a štátna televízia najprv oznámili, že pri útoku na ciele v horskej oblasti pakistanskej provincie Balúčistán boli použité rakety a drony. Pakistanská vláda však neskôr úder potvrdila, dôrazne ho odsúdila a podotkla, že takéto činy sú v rozpore s dobrými susedskými vzťahmi.
"Pakistan rozhodne odsudzuje toto nevyprovokované narušenie vzdušného priestoru Pakistanu Iránom a útok vo vnútri pakistanského územia, ktoré zapríčinili smrť dvoch nevinných detí a zranenia troch dievčat. Toto narušenie pakistanskej suverenity je úplne neprijateľné a môže mať vážne následky," varovalo pakistanské ministerstvo zahraničia.
Iránske štátne médiá neskôr prvotnú správu náhle a bez vysvetlenia odstránili, hoci polooficiálna agentúra Tasním ju na svojich webových stránkach zatiaľ ponechala. Press TV, anglickojazyčná verzia iránskej štátnej televízie, prisúdila útok iránskym polovojenským Revolučným gardám.
Iránske úrady neposkytli k udalosti žiadne vysvetlenie a na žiadosť AP o komentár nereagovali. V Iráne sa však stáva, že citlivé správy zo štátnych médií náhle zmiznú, poznamenala agentúra.
Militantná sunnitská skupina Džajš al-Adl (Armáda spravodlivosti) bola založená v roku 2012 a v poslednom čase stupňuje cezhraničné útoky proti iránskym bezpečnostným silám, a to vrátane bombových útokov a únosov. Džajš al-Adl tvrdí, že sa usiluje o širšie práva a lepšie životné podmienky pre menšinu Balúčovcov v prevažne šiitskom Iráne. Teherán proti ozbrojencom v pohraničí dlhodobo bojuje, ale úder pomocou rakiet a dronov by bol bezprecedentný.
Iránske revolučné gardy však v pondelok večer zaútočili balistickými raketami na údajné špionážne centrá a protiiránske teroristické skupiny pri irackom Irbieli a v Sýrii zaútočili raketami na "páchateľov teroristických operácií" v Iráne.
Teherán sa tak snaží okrem iného reagovať na dvojitý bombový útok zo začiatku januára v Kermáne, pri ktorom prišlo o život vyše 90 ľudí a na tri stovky ďalších boli zranené. K atentátu sa prihlásil Islamský štát.