Baškirského aktivistu Faila Alsynova, ktorý bráni miestnej prírode pred ťažbou, odsúdil ruský súd na štyri roky vo väzenskom tábore. Formálne bol uznaný vinným z šírenia nenávisti kvôli vystúpeniu na vlaňajšej demonštrácii proti ťažbe zlata v Baškortskej autonómnej republike v ruskom Povolží, uviedla dnes stanica BBC.
Odsúdenie aktivistu sprevádzal podľa nezávislých médií nevídane mohutný protest, ktorý prerástol do potýčky s políciou.
Policajti použili slzotvorný plyn, demonštrantov bili obuškami
Väzenský voz s odsúdencom doteraz nemohol odísť od budovy súdu, pretože pred súdom sa zhromaždilo niekoľko tisíc ľudí a vypukli potýčky s policajnými ťažkoodenci. Na mieste sú ranení, prišla sanitka opísala stanice BBC na svojom ruskojazyčnom webe. Policajti použili slzotvorný plyn a bili demonštrantov obuškami, uviedla agentúra Reuters.
Na sociálnych sieťach sa podľa nej šíri video so ženou prosiaca policajtov, aby prestali biť osobu bezvládne ležiacu na zemi. "Slobodu!", "Hanba! "a" Fail, sme s tebou!" skandoval predtým na demonštrácii dav. V mestečku Bajmak, kde sa súd konal a ktoré leží asi 1400 kilometrov na východ od Moskvy, úrady podľa miestnych vypli internet.
Verdikt mal byť pôvodne vynesený už v pondelok, ale ohlásenie rozsudku súd o dva dni odložil po tom, ako už v pondelok prišla protestovať asi tisícka ľudí, poznamenal portál Meduza a dodal, že dnes podľa očitých svedkov dorazilo niekoľkonásobne viac demonštrantov. Miestne úrady podľa BBC ani demonštráciu, ani potýčky s políciou nekomentovali.
Veľké protesty v Rusku sú mimoriadne zriedkavé kvôli riziku zatknutia na zhromaždeniach, ktoré úrady považujú za nepovolené. Za posledné dva roky boli zadržané tisíce ľudí za to, že sa postavili proti vojne na Ukrajine, poznamenala v tejto súvislosti agentúra Reuters.
Dodala, že doba je pre úrady citlivá, pretože sa začína kampaň pred marcovými prezidentskými voľbami, v ktorých sa Vladimir Putin uchádza o ďalších šesť rokov v Kremli. O Putinovom znovuzvolení sa nepochybuje, ale analytici predpokladajú tlak na šéfa autonómnej republiky, aby udržal situáciu v pokoji a nepôsobil Kremľa problémami.
Na aktivistu sa sťažoval šéf autonómnej republiky
Odsúdený sa pozastavil nad tým, že súd vyniesol prísnejší verdikt, ako aký žiadal prokurátor. Alsynov tiež sľúbil, že sa odvolá.
Na minuloročnom proteste proti nelegálnej ťažbe zlata, ktorá ničí pôdu a spôsobuje znečistenie vôd, Alsynov podľa BBC hovoril o tom, že zatiaľ čo Baškirci bojujú na Ukrajine, vo vlasti im berú ich zem. Arméni, Rusi, Tatári, ktorí ničia ťažbou zlata prírodu, si potom odídu domov, zatiaľ čo následky ťažby pocítia miestni, ktorí sa nemôžu nikam presťahovať, lebo ich vlasť je tu.
Aktivistu začali stíhať po tom, ako sa na neho sťažoval osobne šéf autonómnej republiky Radij Chabirov. Alsynov podľa neho štve miestnych obyvateľov proti predstaviteľom arménskeho, ruského a tatárskeho národa. V tomto duchu potom vyznel aj znalecký posudok.
Aktivistovi stúpenci veria, že ho úrady prenasledujú z pomsty za to, že pred rokmi prekazil plánmi na ťažbu z hory Kuštau, vyhlásenej následne za prírodnou rezerváciou. Alsynov sa zúčastnil zrejme všetkých ekologických demonštrácií v republike a tiež sa zasadzoval za zachovanie baškirského jazyka.
Nie je to prvý odsúdený aktivista v autonómnej republike. Vlani v decembri súd v Ufe poslal na päť rokov do väzenského tábora Ramilu Saitovovú za to, že natočila video, v ktorom vyzývala mobilizovaných rezervistov, aby nebojovali proti Ukrajine, dodala BBC.