Francúzsko nepodporuje kauzu proti Izraelu na Medzinárodnom súdnom dvore, kde je Izrael obvinený z páchania genocídy voči Palestínčanom v Pásme Gazy. V stredu to oznámil nový francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné. Správa pochádza z tlačovej agentúry AFP.
"Obvinenie židovského štátu z genocídy prekračuje hranicu morálky," povedal v parlamente Séjourné.
Oficiálne ospravedlnenie
Juhoafrická republika minulý týždeň na najvyššom súde OSN oficiálne obvinila Izrael z porušenia Dohovoru OSN o genocíde, ktorý bol podpísaný v roku 1948 v reakcii na holokaust. Podľa právnych zástupcov JAR nemožno na ospravedlnenie takéhoto konania použiť ani útok palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra.
Juhoafrická republika žiada, aby súd "okamžite" zastavil izraelské vojenské operácie na obliehanom palestínskom území Pásmo Gazy.
Boje v Pásme Gazy sa rozpútali po tom, ako militanti z Hamasu 7. októbra masívne zaútočili na Izrael a zabili tam približne 1140 ľudí, väčšinou civilistov.
"Neodôvodnené" obvinenie
Pri následnom izraelskom bombardovaní a pozemných útokoch bolo v palestínskej enkláve zabitých najmenej 24 448 Palestínčanov, z nich vyše 70 percent tvorili ženy, malé deti a dospievajúci. Takéto údaje uvádza ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy, kde vládne Hamas.
Izrael a jeho spojenec USA odmietli túto žalobu na MSD ako neopodstatnenú.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller povedal, že obvinenie zo strany JAR je "neodôvodnené", pretože "práve tí, ktorí násilne zaútočili na Izrael, stále otvorene vyzývajú na zničenie Izraela".
Aj nemecká vláda "rázne a jednoznačne" odmietla obvinenia JAR proti Izraelu a označila to za "využívanie" Dohovoru OSN o genocíde na politické ciele. Obvinenia podľa nej "nemajú oporu vo faktoch".
Namíbia, bývalá nemecká kolónia, vyjadrila "hlboké znepokojenie" nad postojom Nemecka a skritizovala jeho "neschopnosť poučiť sa zo svojej desivej minulosti". Nemecko bolo zodpovedné za zmasakrovanie vyše 70.000 pôvodných obyvateľov Namíbie z kmeňov Herero a Nama v rokoch 1904 až 1908, čo historici všeobecne pokladajú za prvú genocídu 20. storočia.