Iránom podporovaní jemenskí povstalci v piatok vyhlásili, že podnikli raketový útok na americké plavidlo v Adenskom zálive. Informuje o tom agentúra AFP.
Húsíovia, ktorý majú pod kontrolou väčšinu územia Jemenu, prostredníctvom vyhlásenia uviedli, že ich námorné sily zaútočili na plavidlo Chem Ranger s niekoľkými raketami, "čo viedlo k priamym zásahom". Bližšie podrobnosti týkajúce sa útoku neposkytli.
Britská bezpečnostná firma Ambrey informovala, že Chem Ranger je chemický tanker vo vlastníctve Spojených štátov plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov. Podľa Ambrey neboli po útoku hlásené žiadne obete na životoch či škody.
Firma spresnila, že tanker sa plavil zo saudskoarabského mesta Džidda do Kuvajtu, keď nahlásil "podozrivé" približovanie sa bezpilotných lietadiel. Jeden z dronov spadol do mora približne 30 metrov od tankera. Na incident reagovala indická vojnová loď, dodala Ambrey.
USA: Nie sme vo vojne
Spojené štáty vo štvrtok vyhlásili, že nie sú vo vojne s Iránom podporovanými jemenskými povstalcami napriek opakovaným útokom na ich pozície v Jemene. Informuje o tom agentúra DPA.
Jemenskí povstalci húsíovia opakovane útočia na obchodné plavidlá v Červenom mori a tvrdia, že tak konajú v solidarite s Palestínčanmi vo vojnou zmietanom Pásme Gazy.
Americké a britské sily minulý týždeň podnikli odvetné útoky na pozície húsíov v Jemene a USA prisľúbili, že v tom budú pokračovať, kým povstalci neprestanú útočiť na medzinárodnú námornú dopravu.
"Netúžime po vojne. Nemyslíme si, že sme vo vojne. Nechceme byť svedkami regionálnej vojny," uviedla vo štvrtok hovorkyňa amerického ministerstva obrany - Pentagónu - Sabrina Singhová.
Húsíovia podľa nej pokračujú v odpalovaní riadených striel a protilodných rakiet na nevinných námorníkov a obchodné lode v Červenom mori.
"To, čo spolu s našimi partnermi vykonávame, je sebaobrana. Určite nechceme, aby sa to rozšírilo do regionálnej vojny, ani aby to pokračovalo," dodala Singhová.
Americké sily zaútočili na pozície húsíjských povstalcov v Jemene štyrikrát v priebehu posledného týždňa. Pri útokoch boli zasiahnuté dve protilodné rakety, ktoré podľa Bieleho domu plánovali húsíovia odpáliť v Červenom mori.
Centrálne velenie armády Spojených štátov (CENTCOM) vo štvrtok "uskutočnil obranné údery na 14 húsíjských rakiet umiestnených na viac ako desiatke miest", uviedol Pentagón v stredajšom vyhlásení.
Hovorkyňa rezortu obrany USA Singhová uviedla, že útoky budú prípade potreby pokračovať a vyzvala jemenských povstalcov, aby prestali útočiť na medzinárodnú dopravu.
CENTCOM v noci na piatok potvrdil správy húsíov o útoku na chemický tanker Chem Ranger, ktorý je vo vlastníctve USA a plaví sa pod vlajkou Marshallových ostrovov. Podľa americkej armády boli na plavidlo vypálené dve protilodné balistické strely, ktoré však spadli do vody. Z tankeru nehlásili žiadne zranenia či škody.
Na zozname teroristov
Jemenskí povstalci od vlaňajšieho novembra pravidelne útočia na medzinárodnú námornú dopravu v Červenom mori, čo odôvodňujú solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde prebieha vojna medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
Útoky húsíov na plavidlá vyústili v odvetné údery amerických a britských síl v Jemene. Spojené štáty naposledy takýto útok podnikli vo štvrtok, pričom sa podľa Bieleho domu zamerali na protilodné rakety, ktoré plánovali povstalci využiť pri útokoch v Červenom mori.
Washington v stredu tiež zaradil húsíov na zoznam takzvaných globálnych teroristov. Jeho súčasťou sú sankcie, ktoré majú extrémistické skupiny odrezať od zdrojov financovania.