Cyklus hlasovania, v ktorom voliči Republikánskej strany rozhodujú o svojom kandidátovi na prezidenta USA, má v utorok na programe druhú zastávku. Sú jej primárky v štáte New Hampshire, kde môže exprezident Donald Trump potvrdiť dominanciu v republikánskom tábore po jasnom víťazstve v Iowe. Zároveň sa konajú prvé primárky Demokratickej strany poznačené vnútrostraníckymi spormi a neohrozeným postavením obhajujúceho prezidenta Joea Bidena.
USA zatiaľ smerujú k novembrovej repríze prezidentského súboja medzi Bidenom a Trumpom. Niekoľkonásobne obžalovaný exprezident dlhodobo vojvodí prieskumom preferencií medzi voličmi svojej strany a pozíciu papierového favorita potvrdil pri pondelkových volebných zhromaždeniach v Iove, keď získal 51 percent hlasov a zvíťazil s tridsaťbodovým náskokom.
Rozhodujúca záležitosť
Akokoľvek do konca nominačného procesu zostávajú mesiace, podobne presvedčivé Trumpovo víťazstvo v New Hampshire z neho môže urobiť prakticky rozhodnú záležitosť. Dva prieskumy z tohto týždňa pritom naznačujú, že exprezident by si mohol znovu pripísať okolo polovice hlasov.
Na mítingu v obci Atkinson Trump republikánskych voličov vyzval, aby "nemárnili čas" s jeho vnútrostraníckymi konkurentmi a zamerali sa na súperenie s demokratmi. "Naša krajina zomiera... a ja pred vami stojím ako jediný kandidát, ktorý má na to zachrániť Ameriku," vyhlásil podľa agentúry AP.
K utorkovým primárkam medzitým upína nádej kampaň bývalej americkej veľvyslankyne pri OSN Nikki Haleyovej. Tá skončila v Iowe tesne tretia za floridským guvernérom Ronom DeSantisom, v New Hampshire by ho však podľa prieskumov mala jasne poraziť so ziskom okolo tretiny hlasov. Ďalšie primárky sú potom na programe 24. februára v Južnej Karolíne, kde bola Haleyová v rokoch 2011 až 2017 guvernérkou.
Americké médiá podotýkajú, že v New Hampshire sa kandidáti stretávajú s voličskou skupinou, v ktorej je oproti Iowe výrazne slabšie náboženské a konzervatívne cítenie. Odlišné sú tiež pravidlá straníckeho hlasovania, na ktorom sa môžu zúčastniť aj voliči bez registrácie u Republikánskej strany. Na rozdiel od volebných zhromaždení sa hlasuje po celý deň, pričom posledné volebné miestnosti sa uzavrú o 20:00 miestneho času (v stredu o 02:00 nášho času).
V boji o republikánsku nomináciu zostávajú len štyria kandidáti po tom, ako z neho tento týždeň odstúpili bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson a bohatý podnikateľ Vivek Ramaswamy. Ten si v Iowe pripísal necelých osem percent hlasov a následne podporil Trumpa.
Vopred rozhodnuté
Exprezidentovi stúpenci v New Hampshire už vidia Trumpa ako víťaza, napísala agentúra AFP v reportáži z jedného z predvolebných mítingov. "Vôbec som o tom nepochybovala," povedala 45-ročná Loribeth Calderwoodová. "Všetkých rozdrví. A či to tak nebude, tak to bude preto, že zase ukradli voľby, "dodala, zrejme v odkaze na pretrvávajúce fámy o výsledku posledných prezidentských volieb.
Vopred rozhodnutý sa zdá byť tiež tohtoročný výber prezidentského kandidáta Demokratickej strany. Keďže sa o ďalší mandát uchádza úradujúci prezident Biden, do primárok sa neprihlásili žiadne výrazné osobnosti z radov jeho straníckych kolegov. Kandidujú proti nemu okrem iných spisovateľka a aktivistka Marianne Williamsonová, ktorá viedla neúspešnú kampaň pred minulými voľbami, a kongresman Dean Phillips zvolený prvýkrát v roku 2018.
Vedenie strany vlani rozhodlo, že nominačný proces prvýkrát od roku 1972 sa nezačne v Iowe, ale v Južnej Karolíne, a to 3. februára. Demokrati v New Hampshire ale toto rozhodnutie neakceptovali a v utorok organizujú primárky súbežne s republikánmi.
Biden v tomto hlasovaní oficiálne nekandiduje a celoamerické predsedníctvo demokratov ho nedávno označilo za "bezvýznamné". Podľa výsledkov sa nebudú prideľovať žiadni delegáti pre nominačný zjazd Demokratickej strany, ktorý je na programe v auguste.
Skôr ako na primárky sa prezident Biden sústredí na očakávaný súboj s Trumpom. Svoju kampaň do veľkej miery stavia na kontraste so svojím predchodcom, ktorý po minulých voľbách nikdy neuznal porážku a 6. januára 2021 prizeral tomu, ako jeho stúpenci berú útokom volebnú schôdzu amerického Kongresu.
"Trumpova kampaň je len o ňom samotnom. Nie je o Amerike, nie je o vás. Trump je ochotný obetovať našu demokraciu, len aby sa dostal k moci, "vyhlásil Biden v prvom predvolebnom prejave tohto roka.