Humanitárna situácia v Pásme Gazy nemôže byť horšia, povedal dnes pri príchode na rokovanie ministrov zahraničia EÚ v Bruseli šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Mieru a stability tam podľa neho nemožno dosiahnuť len vojenskými prostriedkami.
Dnešného stretnutia sa zúčastňuje aj izraelský minister zahraničia Jisrael Kac a následne šéf palestínskej diplomacie Rijád Málikí. Ministri však budú rokovať aj s ďalšími zástupcami arabských krajín.
"Musíme začať hovoriť o konkrétnych plánoch na dvojštátne riešenie," povedal Borrell s odvolaním sa na konflikt medzi palestínskym hnutím Hamas, ktoré vládne v Pásme Gazy, a Izraelom. Dnešné rokovanie v Bruseli je podľa neho mimoriadne práve kvôli tomu, koľko sa ho zúčastní zástupcov štátov z oblasti Blízkeho východu.
"Humanitárna situácia v Pásme Gazy nemôže byť horšia. Stovky tisíc ľudí bez prístrešia, jedla, liekov a pod neustálym bombardovaním. A každý deň je veľké množstvo civilistov zabitých. Mnohí ministri hovoria, že ich je veľa. Otázka je, čoho je veľa? Dvadsaťpäťtisíc ľudí? Ako dlho to bude trvať?" povedal pred novinármi šéf únijnej diplomacie.
Aj keď má izraelský premiér Benjamin Netanjahu na vyriešenie celej situácie iný názor, je podľa Borrella potrebné o všetkom diskutovať. "Chceme si vypočuť, aké si oni predstavujú riešenie," dodal.
Vojna v Pásme Gazy sa začala vlani 7. októbra prekvapivým útokom Hamasu, ktorý USA aj EÚ pokladajú za teroristickú organizáciu. Palestínski ozbrojenci pri tomto útoku zabili na juhu Izraela zhruba 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a vzali asi 250 rukojemníkov.
Izrael v reakcii začal bombardovanie Pásma Gazy a po troch týždňoch spustil aj pozemnú inváziu. Počet obetí vojny v Pásme Gazy prekonal podľa tamojších úradov ovládaných hnutím Hamas 25-tisíc.