Izrael stále čaká na dôkaz, že sa k izraelským rukojemníkom zadržiavaným v Pásme Gazy skutočne dostali lieky, ktoré pre nich nakúpila Francúzsko v rámci dohody sprostredkovanej minulý týždeň. Podľa spravodajského portálu The Times of Israel to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal francúzskemu ministrovi obrany Sébastienovi Lecornuovi, ktorý je na návšteve Izraela.
Francúzsko spolu s Katarom minulý týždeň sprostredkovali dohodu medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas, ktorá mala zabezpečiť doručenie liekov asi 45 chorým rukojemníkom, ktorých Hamas stále zadržiava v Pásme Gazy, výmenou za objemnú humanitárnu pomoc a lieky pre nemocnice v Gaze.
Kontroverzná zásielka
Zásielku liekov rukojemníkom chcela pôvodne doručiť Francúzsko, to ale Hamas odmietol s tým, že francúzskej vláde nedôveruje. Zásielku navyše sprevádzala kontroverzia ohľadom jej kontroly izraelskou armádou.
Netanjahu a Lecornu v Jeruzaleme hovorili aj o napätí v Libanone a o nutnosti vytlačiť šiitské hnutie Hizballáh od hraníc s Izraelom tak, ako to požaduje rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN z roku 2006. Netanjahu povedal, že Izrael môže tento cieľ dosiahnuť buď diplomaticky, alebo inými prostriedkami - v zjavnej narážke na možnosť vojenskej pozemnej ofenzívy.
Izraelský minister obrany Joav Galant na stretnutí so svojím francúzskym náprotivkom na vojenskej základni v Tel Avive vyhlásil, že aj keby Hizballáh jednostranne zastavil cezhraničnú paľbu, Izrael proti nemu neprestane bojovať, kým nezabezpečí bezpečný návrat obyvateľov evakuovaných z obcí na severe krajiny a "nezmení bezpečnostnú situáciu na hranici" s Libanonom.
Denné ostreľovanie
So začiatkom vojny medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy, ktorú vlani 7. októbra rozpútali teroristické útoky Hamasu v južnom Izraeli, vypukli na izraelsko-libanonskej hranici najprudšie strety za posledných 17 rokov.
Iránom podporovaný Hizballáh začal, údajne v solidarite s Palestínčanmi v Gaze, prakticky denne ostreľovať obce v severnom izraelskom pohraničí, zatiaľ čo Izrael zodpovedá úderom na pozície radikálov. Za viac ako tri mesiace stretov zomrelo podľa agentúry AFP na libanonskej strane 190 ľudí, vrátane asi 140 bojovníkov Hizballáhu. Izraelská armáda oznámila zabitie najmenej 15 Izraelčanov. Až 80-tisíc obyvateľov obcí na každej strane hranice bolo nútených opustiť svoje domovy.
Izrael tvrdí, že dáva šancu diplomacii v snahe zabrániť Hizballáhu v ostreľovaní pohraničia a prinútiť jeho bojovníkov, aby sa od hraníc stiahli, ako vyžadujú podmienky prímeria uzavretého po druhej libanonskej vojne z roku 2006. Súčasne opakovane varuje, že v opačnom prípade izraelská armáda podnikne kroky potrebné na dosiahnutie týchto cieľov.