Americké a britské sily dnes zaútočili na niekoľko stanovíšť jemenských povstalcov, vrátane cieľov v blízkosti letiska pri jemenskej metropole Saná, uviedlo britské ministerstvo obrany.
Pentagon oznámil, že cieľom boli podzemné sklady, munícia a ďalšie vojenské pozície. Ide o ďalší z radu odvetných úderov, ktorými Spojené štáty spolu s Britániou reagujú na útoky šiitskych rebelov podporovaných Iránom na lodnú dopravu v Červenom mori, uviedla agentúra AP.
VIDEO: Výbuchy v Jemene.
Vojenskú akciu Británie a Spojených štátov podľa spoločného vyhlásenia v útoku podporili Austrália, Bahrajn, Kanada a Holandsko. "Cieľom týchto presných úderov je narušiť a oslabiť schopnosti Húsíov ohrozovať globálny obchod a životy nevinných námorníkov," citovala agentúra Reuters z vyhlásenia.
Americkí a britskí predstavitelia hovoriaci pod podmienkou anonymity predtým uviedli, že sily oboch krajín zlikvidovali sklady munície a odpaľovacie zariadenia. Použili na to strely s plochou dráhou letu Tomahawk odpaľované z vojnových lodí a ponoriek a stíhačky. Útoky zasiahli ciele v jemenskej metropole Saná a niekoľkých ďalších provincií, napísala agentúra Reuters s odkazom na povstalecké médiá.
Britské a americké sily spoločne na pozície rebelov zaútočili podľa AP naposledy pred desiatimi dňami, keď zasiahli viac ako 60 cieľov na 28 miestach. Išlo o prvú americkú vojenskú reakciu na útoky povstaleckých Húsíov v Červenom mori, ktoré cielia na obchodné lode.
Povstalci, ktorí ovládajú veľkú časť Jemenu vrátane hlavného mesta Saná, od novembra útočia na komerčné plavidlá v oblasti. Tvrdia, že útoky, v ktorých sú odhodlaní pokračovať, sú reakciou na vojnu Izraela v Pásme Gazy a na podporu niektorých krajín izraelskej vláde.
Vojna v Pásme Gazy je odvetou Izraela za teroristický útok radikálneho hnutia Hamas zo 7. októbra, pri ktorom palestínski radikáli zabili 1 200 ľudí. Izraelská ofenzíva si podľa tamojších úradov ovládaných Hamasom vyžiadala vyše 25-tisíc mŕtvych Palestínčanov.