Pri vojenských operáciách v strednej a južnej časti Pásma Gazy v pondelok padlo 24 izraelských vojakov, čo je najviac za jediný deň od začatia pozemnej ofenzívy koncom októbra, informoval dnes hovorca armády.
Z nich 21 zomrelo pri jedinom incidente, keď väčšinu z nich zabili explózie v dvoch budovách. Záchranné práce tam trvali niekoľko hodín, napísal portál The Times of Israel (ToI). Celková bilancia strát na strane izraelskej armády stúpla na 219.
Netanjahu: Neprestaneme bojovať
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes uviedol, že Izrael zažil v pondelok jeden z najťažších dní vojny proti hnutiu Hamas, ale bude bojovať ďalej až do úplného víťazstva. "V mene našich hrdinov, v záujme našich životov neprestaneme bojovať, kým nedosiahneme absolútne víťazstvo," vyhlásil premiér. Dodal, že trúchli nad stratou životov vojakov, a kondoloval ich rodinám.
"Okolo 16. hodiny vypálili teroristi protitankovú strelu na (izraelský) tank a zároveň došlo k explóziám v dvoch budovách. Tie sa zrútili v momente, keď bola väčšina vojakov vo vnútri či blízko," povedal dnes hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Vojaci podľa neho obe budovy určené na demoláciu predtým zamínovali.
Incident sa stal blízko tábora Muazzí v strednej časti Pásma Gazy neďaleko hraníc s Izraelom. Podľa Hagariho vojaci zabezpečovali miesta, ktoré predtým využíval Hamas, aby sa tam mohli do svojich domovov vrátiť palestínski civilisti, a oblasť v blízkosti hraníc tiež čistili od mín.
Denník The Jerusalem Post napísal, že nie je jasné, tu vojaci neporušili nejaké predpisy tým, že mali pri vstupe do domov pri sebe tiež míny. Budovy ale podľa denníka zrejme zasiahla protitanková strela vypálená bojovníkmi Hamasu.
Netanjahu povedal, že armáda začala vyšetrovanie incidentu. "Musíme sa z toho náležite poučiť a urobiť všetko pre to, aby sme nabudúce ochránili životy našich bojovníkov," vyhlásil premiér.
Kondolovali aj prezident a minister obrany
Rodinám padlých vojakov už kondolovali tiež izraelský minister obrany Joav Galant či prezident Jicchak Herzog. "Je to bolestivé ráno, naše srdcia sú s drahými rodinami v ich najťažšej hodine," napísal na sieti X Galant. "Táto vojna určí osud Izraela na niekoľko desaťročí, kvôli našim padlým vojakom musíme dosiahnuť vojnové ciele," dodal Galant.
"Neznesiteľne ťažké ráno, keď sa na náhrobky hrdinov pridávajú ďalšie a ďalšie mená najlepších z našich synov," napísal na sieti X Herzog. "Intenzívne boje sa odohrávajú v extrémne náročných podmienkach, posielame silu našim vojakom, ktorí s nekonečným odhodlaním realizujú ciele tejto vojny," dodal.
"V mene celého národa úprimnú sústrasť rodinám a modlím sa za uzdravenie zranených. Aj v toto smutné ráno zostávame silní a máme na pamäti, že spoločne vyhráme, "uviedol tiež Herzog.
Izraelská armáda začala pozemnú operáciu v Pásme Gazy vlani 27. októbra v reakcii na teroristický útok tamojšieho hnutia Hamas, pri ktorom 7. októbra palestínski ozbrojenci zabili v izraelskom pohraničí 1200 ľudí, z toho asi tisíc civilistov, a 250 osôb uniesli do Gazy.
Už 7. októbra začal Izrael masívne bombardovať Pásmo Gazy, čo si spolu s pozemnou operáciou doteraz vyžiadalo životy takmer 25.500 Palestínčanov. Tento počet uvádza úrady spravované Hamasom a zahŕňa aj vyše 9000 zabitých členov militantných skupín, najmä Hamasu, ktorý Izrael, EÚ a USA označujú za teroristickú organizáciu.
Počet mŕtvych Palestínčanov, z ktorých väčšinu tvoria ženy, deti a maloletí, nemožno nezávisle overiť, mnohí experti ale tvrdia, že viac menej zodpovedá skutočnosti.
Kvôli bojom v Pásme Gazy musela opustiť svoje domovy väčšina z jeho 2,3 milióna obyvateľov, asi milión ich teraz prebýva okolo mesta Rafáh na juhu pri egyptských hraniciach. Podľa OSN ale nie je nikde v Pásme Gazy bezpečné a humanitárna kríza sa tam deň odo dňa zhoršuje a hrozí prerásť do hladomoru.