Ruským väzňom už úrady nesľubujú za účasť v bojoch na Ukrajine milosť, ako tomu bolo predtým, ale len podmienené prepustenie. Po novom ich tiež do bojov vysielajú až do konca takzvanej špeciálne vojenské operácie, čo je ruské oficiálne označenie pre vojnu na Ukrajine. Uviedla to stanica BBC vo svojom ruskojazyčnom vydaní.
Podmienky ako bežní vojaci
Skutočnosť, že väzni mali predtým oproti ostatným ruským vojakom privilégium v tom, že sa vracali z bojov domov po pol roku, poburovala mnohé rodiny Rusov povolaných do zbrane počas mobilizácie.
Milosť dostávali po pol roku na fronte aj väzni odsúdení za násilné činy vrátane vrážd. Podľa zistení BBC majú novo ruskí väzni podobné podmienky ako bežní vojaci.
S väzňami naverbovanými v trestaneckých zariadeniach teraz ministerstvo obrany podpisuje zmluvu, v ktorej ich upozorňuje, že na fronte budú musieť zostať do konca "špeciálnej vojenskej operácie", zistila BBC.
Manželka jedného z väzňov bojujúceho na Ukrajine stanicu popísala, že jej muž má v zmluve uvedenú ako dĺžku kontraktu jeden rok namiesto šiestich mesiacov, ako to bolo predtým. No aj po uplynutí doby uvedenej v zmluve podľa nej bude musieť na fronte zostať, pretože zmluva sa automaticky predĺži.
Šanca na návrat je nízka
Z diskusných fór príbuzných naverbovaných ruských trestancov tiež podľa BBC vyplýva, že väzňov už armáda neposiela do trestaneckých oddielov Štorm-Z. O príslušníkoch týchto neslávne preslávených oddielov sa nezriedka hovorilo ako o "potrave pre kanóny", pretože ich posielali do miest najintenzívnejších bojov.
Väzni teraz často končia v oddieloch novo nazývaných Štorm-V. Jeden zajatý príslušník tohto oddielu však na videozázname, kde ho podľa BBC vypočúvali povedal, že bojovníkov oddielov Štorm-V naďalej vysielajú do "nezmyselných bojov".
Aj v súvisiacich internetových fórach diskutujúci píšu, že väzni majú stále nízku šancu vrátiť sa z bojov domov živia. "Znamená to, že teraz je viac šancí prežiť, chlapci?" pýtal sa napríklad v jednom z týchto fór muž, ktorý sa predstavil ako väzeň menom Leonid.
"Hrozne sa mýliš. Šanca na prežitie je asi tak 25 percent. Už päť mesiacov som v útočnom oddiele a po každej bojovej úlohe akoby som sa znova narodil. Z našej roty nás zostalo nažive len 38," odpovedal mu iný diskutujúci, ktorý uviedol, že sa zúčastňuje bojov na Ukrajine. Rota má obvykle asi sto ľudí, podotkla BBC.