Britská a americká vláda dnes na svoje sankčné zoznamy pridali štyroch vysokých predstaviteľov jemenských povstalcov Húsiov, ktorí sa podieľali na útokoch na lode v Červenom mori alebo ich umožňovali či plánovali. Uviedli to agentúry.
Ide o mužov, ktorých Briti na svojom zozname označujú za húsijského ministra obrany Muhammada Atífího, jeho námestníka pre zásobovanie Muhammada at-Talíbího, šéfa pobrežnej obrany Muhammada Kadárího a námorného veliteľa Muhammada Nabího.
Šíitski povstalci Húsiovia, ktorí ovládajú veľkú časť Jemenu vrátane hlavného mesta Saná, od novembra útočia na komerčné plavidlá v oblasti. Tvrdí, že útoky sú reakciou na vojnu Izraela v Pásme Gazy a na podporu, ktorú niektoré krajiny poskytujú izraelskej vláde. Tá začala vojenskú operáciu v Gaze v odvete na minuloročné októbrové teroristické útoky palestínskeho hnutia Hamas na južný Izrael.
Spojené štáty a Británia okrem sankcií na dianie v Červenom mori už opakovane reagujú použitím sily a naposledy v stredu opäť udrely na vojenské ciele Húsíov. Podľa vyhlásenia americkej armády konkrétne na stanovište protilodných striel, ktoré sa rebeli chystali odpáliť smerom na Červené more.
Červené more je významnou obchodnou trasou, ktorá spoločne so Suezským prieplavom v Egypte umožňuje lodiam na ceste z Ázie do Európy plávať o niekoľko dní kratšiu dobu, než by trvalo oboplávanie Mysu Dobrej nádeje na juhu Afriky. Červeným morom putuje zhruba dvanásť percent svetového námorného obchodu.
Útoky Húsíov vo vyhlásení vydanom Bielym domom ako "nelegálne a bezdôvodné" odsúdilo v utorok 24 krajín Spojených štátov, Británia či Nemecko.