Spojené štáty a Irak sa dohodli na vytvorení pracovných skupín, rokovania ktorých by eventuálne mali viesť k stanoveniu časového harmonogramu na zníženie počtu vojakov medzinárodnej koalície pod vedením USA na irackom území. Informovalo o tom vo štvrtok ministerstvo zahraničných vecí v Bagdade, píše agentúra AFP.
K oznámeniu dochádza v čase zvýšeného napätia v regióne, kde americké sily opakovane útočia na Iránom podporované ozbrojené skupiny v Iraku a Sýrii v rámci odvety za desiatky útokov na základne v oboch krajinách, v ktorých sídlia americké a koaličné jednotky.
Táto eskalácia súvisí s vojnou v palestínskom Pásme Gazy, kde už takmer štyri mesiace bojuje Izrael - spojenec Washingtonu - a Teheránom podporované militantné hnutie Hamas.
Diskusie novovytvorených spoločných pracovných skupín by mali podľa Bagdadu viesť k formulovaniu "konkrétneho a jasného časového plánu... a k začatiu postupného znižovania počtu (koaličných) poradcov na irackom území".
Iracký rezort diplomacie vo vyhlásení dodal, že časový harmonogram bude závisieť od vyhodnotenia "hrozby, ktorú predstavuje extrémistická organizácia Islamský štát", ako aj od "posilnenia kapacít irackých bezpečnostných síl".
Americký minister obrany Lloyd Austin potvrdil, že príslušné rokovania sa uskutočnia už v najbližších dňoch, pričom ich cieľom bude podľa neho "transformácia" koaličných jednotiek na základe výsledkov spoločného dialógu o bezpečnostnej spolupráci, ktorý sa medzi oboma krajinami uskutočnil vlani auguste.
AFP pripomína, že USA majú približne 2500 vojakov rozmiestených v Iraku a ďalších 900 v Sýrii v rámci medzinárodnej koalície, ktorá vznikla v roku 2014 v snahe bojovať proti Islamskému štátu.
Stredajšie americké nálety na Iránom podporované skupiny vyvolali odsúdenie zo strany Bagdadu. Predseda vlády Muhammad Šijá Súdání reagoval vyhlásením, v ktorom vyzval koaličné sily, aby ukončili svoju prítomnosť na irackom území.