Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok upozornila, že v roku 2024 je na obzore viac geoekonomického napätia. Informuje agentúra AFP.
"Rok 2024 bude rozhodujúci, pretože sa očakáva viac geoekonomického napätia – od Červeného mora po Taiwanský prieliv –, čo znamená aj častejšie narušenie dodávateľských reťazcov a väčšiu nestálosť na energetických trhoch," povedala šéfka Európskej komisie na klimatickej konferencii v Hamburgu.
"Medzinárodná konkurencia je čoraz tvrdšia. To je nový normál, s ktorým sa musíme vyrovnať," skonštatovala von der Leyenová. Zhodnotila, že euroblok dokázal po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 rýchlo reagovať, aby obmedzil svoju závislosť od ruského zemného plynu.
Mimoriadna situácia znamenala, že Únia bude tento rok pravdepodobne vyrábať viac energie z vetra a slnka ako z plynu. Predsedníčka Komisie však uviedla, že ceny energie musia ďalej klesať, a vyzvala na prijatie "správnych investičných rozhodnutí", aby sa tak stalo.
Priemysel v Európe vážne zasiahla vojna na Ukrajine, ktorá narušila dodávateľské reťazce a zvýšila ceny energií, čo vyvolalo trvalú infláciu. Ťažkosti sa ešte znásobili v dôsledku útokov jemenských povstalcov na medzinárodnú lodnú dopravu v Červenom mori, píše AFP.
Obavy z nových turbulencií vo východnej Ázii vyvolali výsledky prezidentských volieb na Taiwane, v ktorých zvíťazil kandidát vládnej Demokratickej pokrokovej strany Laj Čching-te. Ten plánuje pokračovať v politike svojej predchodkyne a presadzovať nezávislosť Taiwanu od Číny. Peking ho označil za nebezpečného separatistu.