Čína v minulom roku nainštalovala viac solárnych panelov, ako ktorýkoľvek iný štát za dobu svojej existencie. Rozšírila tak svoju obrovskú kapacitu obnoviteľných zdrojov energie, ktorá je už teraz s veľkým náskokom najväčšia na svete.
Celkovo Čína vlani pridala solárne panely s kapacitou 216,9 gigawattov, čím prekonala svoj predchádzajúci rekord 87,4 gigawattov z roku 2022, uviedol čínsky Národný úrad pre energetiku. Podľa výpočtov BloombergNEF bol vlaňajší údaj vyšší, ako predstavuje celková kapacita solárnych panelov v USA, ktorá je 175,2 gigawattu. USA sú druhým najväčším solárnym trhom na svete.
Prekonaný rekord
Čína tiež vlani pridala 75,9 GW veternej energie. Prekonala tak vlaňajší rekord, ktorý predstavoval 37,6 GW. Podľa BNEF sa Čína vlani pravdepodobne podieľala 58 percentami na celosvetových inštaláciách solárnej energie a 60 percentami na celosvetových inštaláciách veternej energie.
Prírastok obnoviteľných zdrojov znamená, že Čína môže spaľovať menej uhlia, aby uspokojila rastúci dopyt po energii. Tento posun podporil prognózy, že krajina, ktorá je najväčším svetovým znečisťovateľom, mohla dosiahnuť vrchol emisií už v minulom roku, teda ďaleko pred vládnym cieľom, ktorým je rok 2030.
Čína pokračuje aj v rozširovaní svojej rozsiahlej siete uhoľných elektrární, ktoré sa na produkcii elektriny v krajine podieľajú zhruba 59 percentami. Úradníci trvajú na tom, že nové elektrárne sú potrebné hlavne ako záloha pre prerušovanú výrobu elektriny zo slnka a vetra, a že spotreba uhlia bude od roku 2025 klesať. Podľa NEA sa vlani kapacita tepelných elektrární zvýšila o 57,93 GW.
Pokles nákladov
Inštalácie solárnych a veterných elektrární boli čiastočne podporené prudkým poklesom nákladov, pretože silná konkurencia medzi výrobcami znížila ceny solárnych panelov a veterných turbín v Číne na rekordné minimá. Zároveň to však znížilo ziskovosť výrobcov a vyvolalo očakávania, že v tomto roku dôjde k veľkej konsolidácii v celom odvetví.
Urýchlenie výroby energie z obnoviteľných zdrojov ale tiež vytvára problémy pre čínsku rozvodnú sieť. Niektoré regióny čelia nedostatočnej kapacite infraštruktúry, ktorá nedokáže absorbovať viac solárnej energie, a začali zavádzať prísnejšie predpisy pre nové projekty.
Napriek tomu sa očakáva, že kapacita obnoviteľných zdrojov energie v Číne bude ďalej jednoduchá. Prognóza BNEF očakáva, že tento rok stúpne inštalácia solárnych panelov o sedem percent a kapacita veterných elektrární sa zvýši o 11 percent.