Lotyšská politička Tatjana Ždanoková súbežne so svojím pôsobením ako europoslankyňa roky pracovala ako agentka ruskej tajnej služby FSB a presadzovala záujmy Moskvy v Lotyšsku aj v Európskom parlamente, tvrdí ruský investigatívny portál The Insider.
Podľa tohto zdroja uniknuté maily svedčia o spolupráci Ždanokovej s dvoma dôstojníkmi FSB, ktorá trvala minimálne medzi rokmi 2004 a 2017.
V mailovej korešpondencii so svojimi dvoma šéfmi v ruskej tajnej službe Ždanoková podávala detailné správy o svojej práci európskej zákonodarkyne, predovšetkým o svojej činnosti, ktorej cieľom bolo posilniť prokremeľské nálady v Pobaltí.
Cez mail si tiež dohovárala schôdzky so svojimi ruskými šéfmi v Moskve alebo v Bruseli alebo žiadala o financovanie svojich politických aktivít. V jednom prípade požiadala napríklad o peniaze na zorganizovanie zhromaždenia, ktoré malo pripomenúť úspechy Červenej armády počas druhej svetovej vojny, tvrdí The Insider.
Obaja dôstojníci, s ktorými bola Ždanoková v kontakte, pôsobili podľa zistení novinárov v FSB, ktorá je nástupníckou organizáciou sovietskej tajnej polície KGB. Od roku 2004 zhruba do roku 2013 prácu europoslankyne riadil Dmitrij Gladěj a neskôr Sergej Belťukov, vystupujúci pod menom Sergej Krasin.
Ždanoková, ktorá stále vykonáva funkciu europoslankyne, odmietla zistenie The Insideru komentovať s tým, že jeho text sa zakladá na informáciách, ku ktorým by z definície nemali mať novinári webu prístup.
Potvrdila, že pozná Gladeja, ale odmietla, že by vedela, že ide o príslušníka FSB. Ohľadne Belťukova vyhlásila, že si nikoho toho mena nepamätá.
V roku 2014 sa iný lotyšský europoslanec Karlis Šadurskis obrátil na lotyšskú prokuratúru so žiadosťou, aby činnosť Ždanokovej vyšetrila.
Tvrdil pritom, že jeho kolegyňa podrýva lotyšskú suverenitu v prospech Ruska a lobuje za obnovenie Sovietskeho zväzu. Lotyšské úrady však Šadurskisovu žiadosť zamietli po tom, čo v rokovaní Ždanokovej nenašli známky trestnej činnosti.
Ždanoková sa narodila v Rige v ruskojazyčnej rodine v čase, keď Lotyšsko patrilo k Sovietskemu zväzu. Rovnako ako ona má ruské korene asi štvrtina lotyšských obyvateľov, podotkol The Insider.
V 80. rokoch bola vedúcou osobnosťou organizácie, ktorá sa stavala proti lotyšskej nezávislosti na Sovietskom zväze. V roku 2014 sa zúčastnila ako medzinárodná pozorovateľka referenda, ktorým Rusko odôvodnilo anexiu ukrajinského polostrova Krym.