Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu o zastavení bojov v Pásme Gazy výmenou za prepustenie rukojemníkov. Takisto žiadal vyšetrenie situácie v spojitosti s Agentúrou OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), píše agentúra AFP.
"(Hnutie) Hamas bude musieť prijať vlastné rozhodnutie," povedal Blinken a dodal, že postoje krajín zúčastnených na nedávnych rokovaniach v Paríži sú dobré a pevné.
Vo francúzskej metropole v nedeľu rokoval katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání so šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williamom Burnsom a vysokopostavenými bezpečnostnými predstaviteľmi Egypta a Izraela.
Výsledkom tohto stretnutia bol podľa Ál Sáního rámec pre postupné prímerie, v rámci ktorého majú militanti najprv prepustiť zo zajatia ženy a deti výmenou za prúdenie pomoci do Pásma Gazy.
Agentúru OSN pre palestínskych utečencov Blinken vyzval, aby riešila obvinenia, že niektorí jej zamestnanci sa podieľali na vlaňajších útokoch palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael.
Obvinenia, ktoré voči zamestnancom úradu OSN vzniesol Izrael, označil za hlboko znepokojujúce. USA podľa neho zaistia, aby záležitosť bola plne a dôkladne vyšetrená.
"UNRWA zohrala a zohráva úplne nenahraditeľnú úlohu v úsilí zabezpečiť, že muži, ženy a deti, ktorí v Pásme Gazy zúfalo potrebujú pomoc, ju aj dostanú," uviedol Blinken. Preto je podľa neho dôležité, aby agentúra túto záležitosť urýchlene a dôkladne riešila.
Spojené štáty, viacero ďalších krajín i Európska únia v posledných dňoch financovanie UNRWA pozastavili.
Agentúra OSN v piatok oznámila, že prepustila viacerých pracovníkov obvinených Izraelom a začala ich vyšetrovať. Urýchlené nezávislé vyšetrovanie prisľúbil aj generálny tajomník OSN António Guterres.