Spojené štáty podmienili predaj bojových lietadiel F-16 Turecku tým, že nebudú použité pri akciách proti Grécku. Píše to dnes denník Kathimerini s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Washington súhlasil s predajom 40 lietadiel F-16 a s modernizáciou ďalších ôsmich desiatok týchto lietadiel. Grécku potom chce predať modernejšie lietadlá F-35.
Podľa gréckeho denníka americké ministerstvo zahraničia písomne informovalo o podmienkach predaja výbory v Kongrese. Americké lietadlá nesmú Turecko používať na provokácie proti Grécku či iným spojencom v NATO, napríklad na prelety nad gréckymi ostrovmi. V prípade, že by Turecko podmienky porušilo, USA by mohli turecký program F-16 ukončiť.
Atény sa stavajú proti predaju nových lietadiel a modernizácii starších stíhačiek Turecku z obáv, že by tieto zbrane mohli byť použité proti Grécku. Pochybnosti o spoľahlivosti Turecka ako spojenca vyjadrili aj niektorí členovia amerického Kongresu. Cieľom listu je podľa gréckeho denníka upokojiť pochybnosti kongresmanov.
Turecko chce kúpiť bojové lietadlá F-16 a modernizovať tie existujúce po tom, ako bolo vylúčené z programu stíhačiek F-35 kvôli akvizícii ruského protivzdušného systému S-400.
"Ak by sme vyriešili problém s S-400, o čo stojíme, tak by Spojené štáty radi privítali Turecko v rodine F-35," povedala tureckej stanici CNN Türk námestníčka amerického ministra zahraničia Victoria Nulandová. Podľa nej je predaj stíhačiek F-16 Turecku prioritou pre USA.
Americké ministerstvo zahraničných vecí súhlasilo s predajom lietadiel F-16 Turecku krátko po ratifikácii švédskej žiadosti o vstup do NATO zo strany tejto krajiny.
Predaj, ktorý má spolu s modernizáciou celkovú hodnotu 23 miliárd dolárov, ministerstvo notifikovalo v Kongrese. Súhlas Washingtonu dostal aj predaj 40 lietadiel F-35, za ktoré Grécko zaplatí odhadom 8,6 miliardy dolárov.