Nepriame rokovania Izraela s palestínskym hnutím Hamas, ktorých ďalšie kolo sa začalo vo štvrtok v Káhire, komplikuje spor medzi exilovým politickým vedením Hamasu a jeho šéfom v Pásme Gazy.
Informoval o tom v piatok večer denník The Wall Street Journal. Podľa neho by šéf Hamasu v Gaze Jahjá Sinvár už súhlasil s dočasným prímerím, ale líder politického krídla Hamasu Ismáíl Haníja sa snaží o väčšie ústupky zo strany Izraela a o dohodu o trvalom prímerí.
Rodiny zomierajú v bojoch
"Ich rodiny zomierajú (pri bombardovaní a bojoch)," povedal jeden z činiteľov denníku WSJ s odvolaním sa na situáciu v Pásme Gazy a podľa neho ochotnejší prístup vedenia Hamasu v Gaze k dohode o prímerí. Haníja, ktorý dlhodobo žije v Katare, naproti tomu podľa WSJ žiada prísľub trvalého prímeria a väčšie ústupky zo strany Izraela.
V piatok rovnako vysoký izraelský predstaviteľ povedal stanici NBC News, že pravdepodobnosť dohody je zatiaľ 50 na 50 percent.
V Káhire od štvrtka rokujú zástupcovia Hamasu s egyptskými činiteľmi, okrem iného s tamojším šéfom tajnej služby Abbásom Kámilom, ktorý sa pred týždňom v Paríži zúčastnil na rokovaniach so zástupcami Izraela, Spojených štátov a Kataru.
V piatok vysoký egyptský predstaviteľ povedal agentúre AP, že na stole je návrh zahŕňajúci šesť- až osemtýždňové prímerie v prvej fáze, počas ktorej by Hamas prepustil starších rukojemníkov, ženy a deti výmenou za stovky Palestínčanov z izraelských väzníc. Zároveň by sa počas tohto obdobia ďalej jednalo o predĺženie prímeria a prepustenie viacerých rukojemníkov a palestínskych väzňov.
Hrozí hladomor
Súčasťou návrhu dohody je aj to, že by Izrael povolil do Pásma Gazy vjazd až 300 kamiónov denne s humanitárnou pomocou, zatiaľ čo teraz sú to len desiatky, čo je podľa úradov OSN veľmi málo, a hrozí tam preto hladomor.
Izrael by tiež umožnil vysídleným Gazanom návrat do ich domovov na sever, ktorý je ale z väčšej časti zničený. Vysídlené je kvôli bojom podľa OSN na 1,9 z 2,3 milióna obyvateľov Pásma Gazy, z toho viac ako milión prebýva na juhu okolo Rafáhu pri egyptských hraniciach.
Palestínski ozbrojenci z Hamasu a ďalších teroristických skupín uniesli 7. októbra asi 253 rukojemníkov pri bezprecedentnom a prekvapivom útoku na izraelské pohraničie, pri ktorom povraždili na 1200 ľudí.
Podľa izraelskej tajnej služby drží Hamas v Gaze asi 132 unesených, z toho zrejme 29 ľudí už nežije. Počas doposiaľ jediného prímeria koncom novembra, ktoré trvalo týždeň, Hamas prepustil 105 rukojemníkov, väčšinou žien a detí, výmenou za 240 palestínskych väzňov. Už v októbri prepustil štyri ženy a jednu izraelskú vojačku zachránila armáda, keď koncom októbra začala pozemnú operáciu v Gaze.
Podľa serveru The Times of Israel by súčasťou výmeny mohlo byť aj vydanie tiel dvoch vojakov, ktorí padli v Gaze v roku 2014, a prepustenie dvoch izraelských civilistov, ktorých Hamas drží od roku 2014 a 2015 a ktorí do Gazy vstúpili dobrovoľne.