Ľudia v Iráne si dnes pripomenuli 45. výročie islamskej revolúcie. Mohutných sprievodov v Teheráne sa zúčastnili politickí, vojenskí i duchovní vodcovia krajiny, vrátane prezidenta Ebráhíma Raísího.
Tisíce ľudí v uliciach
Zazneli tam revolučné aj náboženské heslá, ľudia v sprievodoch niesli iránske vlajky a naopak pálili vlajky svojich úhlavných nepriateľov – teda Spojených štátov a Izraela, informovala agentúra AP.
VIDEO: Iránci sa zišli v Teheráne, aby si pripomenuli 45 rokov od islamskej revolúcie.
Zábery iránskej štátnej televízie ukázali davy ľudí v uliciach hlavného mesta Teherán. Sprievody boli podľa štátnych médií po celej krajine a zúčastnili sa ich milióny ľudí, uviedla agentúra DPA.
Väčšine bežných Iráncov však boli dnešné oslavy ľahostajné, dodáva nemecká agentúra. Americká AP informuje o tisícoch účastníkov, jednotlivé prúdy mierili k hlavnému námestiu. Pálenie vlajok nepriateľov je podľa AP na iránskych provládnych zhromaždeniach bežné.
Výzvy na ukončenie vojny
Raísí vo svojom prejave vyzval na ukončenie bombardovania Pásma Gazy izraelskými silami. Tie do oblasti vtrhli po tom, čo radikálne palestínske hnutie Hamas vlani 7. októbra napadlo Izrael. Irán je podporovateľom Hamasu, spoločne ich spája nenávisť k Izraelu.
Raísí po OSN žiadal "vyhnanie sionistického režimu", na čo nadšený dav odpovedal slovami "smrť Izraelu", popisuje dianie v Teheráne AP. Iránska armáda dnes tiež predstavila svoje najnovšie balistické strely.
Islamská revolúcia v Iráne 11. februára 1979 zvrhla autokratický režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího a dopomohla k moci šiitskemu duchovenstvu. Nastolenie republiky a oficiálny príklon krajiny k islamskej náuke sprevádzali prejavy násilia a represií zo strany nového režimu.
V posledných rokoch sa vzťahy iránskeho vedenia so Západom dramaticky zhoršili. Dôvodom je kontroverzný jadrový program Teheránu, porušovanie ľudských práv a iránska podpora militantných skupín na Blízkom východe.