Grécka pobrežná stráž začiatkom februára oznámila, že našla telá dvoch migrantov, ktorí sa zrejme utopili pri potopení lode neďaleko ostrova Lesbos. Potopenie lode prežilo 57 ľudí, ktorí sa dostali na breh Lesbosu. Jeden z preživších uviedol, že z lode spadol jeden človek, ktorý sa stratil.
Grécka pobrežná stráž uviedla, že migrantov zbadala hliadková loď Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž.
Počet ľudí utekajúcich pred vojnou opäť vzrastá
Grécko bolo v roku 2015 v prvej línii migračnej krízy, keď sa z Turecka do tejto európskej krajiny po mori dostalo viac ako milión ľudí, väčšinou sýrskych utečencov, vysvetľuje U.S.News. Odvtedy sa počet ľudí utekajúcich pred vojnou výrazne znížil, no tento rok opäť vzrástol.
Po viac ako desaťročí spôsobuje konflikt v Sýrii stále najväčšiu utečeneckú krízu na svete. Od roku 2011 bolo viac ako 14 miliónov Sýrčanov nútených opustiť svoje domovy a hľadať bezpečie, približuje Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov.
Viac ako 6,8 milióna Sýrčanov zostáva vnútorne vysídlených vo vlastnej krajine, kde 70 percent obyvateľstva potrebuje humanitárnu pomoc a 90 percent obyvateľov žije pod hranicou chudoby.
Približne 5,5 milióna sýrskych utečencov žije v piatich krajinách susediacich so Sýriou - v Turecku, Libanone, Jordánsku, Iraku a Egypte. Nemecko je najväčšou nesusediacou hostiteľskou krajinou s viac ako 850-tisíc sýrskymi utečencami.
Preživší podali žalobu
Lesbos je pre migrantov jednou zo vstupných brán do Európskej únie. Mnohí však počas nebezpečnej cesty po mori zahynú.
Napríklad v júni sa pri meste Pylos na Peloponéze prevrátila a potopila schátraná loď, pričom sa utopilo 82 ľudí a stovky osôb boli nezvestné, pripomína portál Arab News. Štyridsať preživších podalo skupinovú žalobu na grécke orgány, v ktorej tvrdia, že pred potopením lode neprijali primerané opatrenia.
Podľa rozhovorov a dôkazov, ktoré videla agentúra Reuters, tí, čo prežili, spomínajú na nehumánne podmienky v podpalubí i na palube, bez jedla a vody a na katastrofálny pokus gréckej pobrežnej stráže odtiahnuť loď, ktorá sa prevrátila.
Grécka pobrežná stráž a vláda uviedli, že plavidlo monitorovali celé hodiny a že sa nepokúsili odtiahnuť loď, ktorá sa prevrátila, keď bola pobrežná stráž vzdialená asi 70 metrov.
„To, čo sa stalo, bol brutálny masaker, ktorý sa začal ľsťou, aby sa zabránilo záchrane, a skončil sa utopením všetkých,“ povedal pre Al-Jazeeru Hassan Al-Jalam, preživší zo Sýrie.
„Žiadame medzinárodné odsúdenie a vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom z gréckej pobrežnej stráže a všetkým, ktorí nevykonali záchrannú akciu. Chceme spravodlivosť pre všetky obete z lode.“