Rusko dnes odmietlo stredajšie správy médií, podľa ktorých majú Spojené štáty spravodajské informácie o nových jadrových schopnostiach Moskvy, ktoré podľa všetkého súvisia s vesmírom. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov to označil za "zlovoľný výmysel" a Kremeľ za "lesť" Bieleho domu, píšu ruské agentúry.
Medzinárodná hrozba
"Nemôžem to nijako komentovať. Ale je zrejmé, že sa Biely dom za každú cenu snaží prinútiť Kongres, aby hlasoval o návrhu zákona o finančnej pomoci. Uvidíme, aké ľsti Biely dom využije," povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov s odkazom na balík pomoci v hodnote 95,3 miliardy dolárov, ktorý sa v Kongrese snaží presadiť americký prezident Joe Biden.
Veľkú časť prostriedkov chce Washington poskytnúť Ukrajine, ktorá sa už bezmála dva roky bráni ruskej invázii.
Americké médiá uviedli, že vláda Spojených štátov informovala Kongres a spojencov v Európe o nových spravodajských informáciách ohľadom ruských jadrových schopností, ktoré by mohli predstavovať medzinárodnú hrozbu.
Denník The New York Times či stanica ABC v stredu s odkazom na svoje zdroje uviedli, že spravodajské informácie súvisia s pokusmi Ruska vyvinúť kozmickú protisatelitnú jadrovú zbraň. Ďalšie zdroje stanici CNN a iným médiám povedali, že varovanie súvisí s Ruskom a operáciami vo vesmíre.
Prísne utajované informácie
The New York Times s odkazom na nemenovaných činiteľov uviedol, že informácie sú závažné, ale spomínaná "schopnosť" je stále vo vývoji a Rusko ju doteraz nenasadilo. Nepredstavuje preto podľa nich naliehavú hrozbu pre USA, Ukrajinu alebo amerických spojencov v Európe. Jadrová zbraň sa na obežnej dráhe nenachádza, dodali činitelia. Informácie sú prísne utajované a predstavitelia tvrdia, že ich s ohľadom na zdroj nemožno odtajniť.
"Správy sme videli. Zapadá to do trendu poslednej dekády, keď sa Američania zaoberajú zlomyseľnými ohováraniami a pripisujú nám najrôznejšie činy a zámery," povedal dnes podľa agentúry TASS Rjabkov, pod ktorého agendu spadá aj kontrola zbrojenia.
Ruská invázia na Ukrajinu z februára 2022 vyvolala najväčšiu konfrontáciu medzi Západom a Ruskom od kubánskej krízy v roku 1962, pripomína agentúra Reuters. Moskva aj Washington varovali pred rizikom konfliktu medzi NATO a Ruskom.
Rusko aj Spojené štáty, zďaleka najväčšie jadrové mocnosti, vyjadrili poľutovanie nad postupným rozkladom vzájomných dohôd o kontrole zbraní, ktorých cieľom bolo spomaliť závody v zbrojení za studenej vojny a znížiť riziko jadrovej vojny.