Generálny tajomník OSN António Guterres sa v piatok sťažoval, že medzinárodné spoločenstvo je čoraz roztrieštenejšie aj napriek "existenčným výzvam" ako zmena klímy a hrozba umelej inteligencie, ktoré naberajú na sile. Guterres to povedal v prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, píše agentúra DPA.
"Dokonca aj obdobie studenej vojny bolo po určitých stránkach menej nebezpečné," vyhlásil Guterres a spomenul schopnosť Spojených štátov a Sovietskeho zväzu spolupracovať na znižovaní počtu jadrových zbraní, hoci boli súperiacimi superveľmocami.
"Aj dnes v našom multipolárnom svete stále čelíme nebezpečenstvu jadrových zbraní. A riešime dve ďalšie hrozby, ktoré majú existenčný rozmer: klimatickú krízu a riziká neovládateľnej umelej inteligencie," uviedol Guterres v príhovore.
Podľa neho má svet problém podniknúť účinné kroky v ktoromkoľvek z týchto rizík, ktoré môžu zničiť ľudstvo.
"Dnes vidíme, že krajiny si robia, čo chcú, úplne bez zodpovednosti," povedal Guterres. Ako doplnil, na vine je aj nedostatok "silných celosvetových inštitúcií".
Potrebujeme nový celosvetový poriadok, ktorý bude fungovať pre každého, vyhlásil šéf OSN. A keby krajiny plnili svoje záväzky v súlade s Chartou OSN, každý človek na Zemi by žil v mieri a dôstojne.