V Prahe od rána protestuje časť nespokojných poľnohospodárov proti zlej situácii v českom agrosektore. So svojimi traktormi a ďalšou technikou stoja pred ministerstvom pôdohospodárstva a čiastočne blokujú preťaženú pražskú magistrálu.
Podľa polície do hlavného mesta dorazilo asi 500 traktorov. Organizátori tvrdia, že ďalšie sú ešte na ceste a súčasťou kolóny sú aj nákladné a osobné autá. Demonštranti majú na svojich strojoch nápisy ako "Stop byrokratickému teroru" alebo "Zachráňme zomierajúce poľnohospodárstvo".
Protestujúci farmári do centra mesta dorazili okolo 6.00 hod. Organizátori pôvodne plánovali, že sa budú zhromažďovať na viacerých diaľniciach pred Prahou a následne zamieria k ministerstvu.
Polícia ich však upozornila, že pohyb traktorov na diaľnici porušuje dopravné predpisy a preto museli zvoliť iné trasy. Podľa polície sa pri príjazde traktorov do Prahy neobjavili žiadne problémy.
Odstup od Zelenej dohody
Zástupcovia časti poľnohospodárov chcú ministrovi odovzdať svoje požiadavky - aby česká vláda odstúpila od Zelenej dohody pre Európu (Green Deal), stanovila cenu elektriny na dve koruny za kWh, pronárodnú politiku či demisiu vlády. Potom sa plánujú presunúť k Úradu vlády a na Malostranské námestie neďaleko Poslaneckej snemovne, kde plánujú demonštrovať až do štvrtka.
"Prišli sme preto, že nás ťaží najmä cena elektriny," uviedol roľník z Domažlicka. Výbornému by podľa svojich slov odkázal, že by nemal klamať o účastníkoch protestu. "Pretože tu sú poľnohospodári. To, že na čele protestu sú ľudia, ktorí podľa jeho slov nie sú poľnohospodári, to je ťažké. Poľnohospodári sa venujú poliam a nie protestom, takže je potrebné požiadať niekoho, kto s tým skúsenosť má a podporí nás. Pretože Agrárna komora sa za nás viditeľne nepostavila," dodal.
Niektorí farmári z Ústecka sa od organizátorov dištancovali. Povedali, že sú na proteste len za seba a organizovali sa hlavne regionálne. Podľa nich je okrem iného zámer politikov, aby rozdelili poľnohospodárov.
Časť ich známych napríklad účasť odriekla, keď videla, ako sa o demonštrácii hovorí v médiách. Prekáža im tiež cenová nekonkurencieschopnosť českého poľnohospodárstva. Jeden z prítomných povedal, že nie sú proti Green Dealu, ale proti jeho nezmyselnému nastaveniu. Je nezmysel napríklad dovážať tovar cez pol sveta, uviedol.
Iných protestujúcich poľnohospodárov zo severu Čiech trápi najmä bujná byrokracia. "Nesúhlasíme so zvyšujúcou sa byrokraciou a náročnosťou vypĺňania všetkých papierov. Najväčšie nezmysly sú, keď chodia kontroly na kontroly," uviedol jeden z nich.
Magistrát odporúča do Prahy necestovať
Pražský magistrát ľudí pred protestom varoval, aby v pondelok do hlavného mesta nechodili, ak nemusia. Ak je to nevyhnutné, aby použili vlak. Pražský dopravný podnik podľa svojich slov maximálne posilnil dispečing, ktorý situáciu nepretržite monitoruje a podľa vývoja bude dopravu operatívne riadiť. Zároveň sú na všetkých linkách metra pripravené záložné vlaky, ak by bolo potrebné posilniť prepravnú kapacitu.
Podľa ministra pôdohospodárstva Marka Výborného organizátori demonštrácie zneužili časť nespokojných poľnohospodárov na svoje vlastné, často politické záujmy.
Pondelkový protest organizuje Odborový zväz pracovníkov poľnohospodárstva a výživy, Asociácia slobodných odborov Bohumíra Dufka a tiež Zdeněk Jandejsek, predseda predstavenstva konglomerátu Rabbit. Český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) ho označil za agrobaróna.
Veľké odborové organizácie ako Agrárna komora, Poľnohospodársky zväz a Asociácia súkromného poľnohospodárstva sa od akcie dištancovali. S požiadavkami tohto protestu sa nestotožňujú a chcú sa zapojiť až do štvrtkového medzinárodného protestu, ktorý bude aj na hraniciach so SR.