Albánsky parlament dnes schválil dohodu medzi Tiranou a Rímom, ktorá umožní presunúť do Albánska časť migrantov žiadajúcich o azyl v Taliansku. Tá dohodu ratifikovala už skôr.
Podľa dohovoru migranti zachránení Talianskom na mori môžu byť počas vybavovania svojich žiadostí o azyl umiestnení v centrách na území Albánska, napísala agentúra AP. Proti dohode v oboch krajinách vystupovali opoziční zákonodarcovia a ochrancovia ľudských práv.
Za dohodu dnes hlasovalo 77 poslancov v 140-člennom jednokomorovom albánskom parlamente, píše agentúra Reuters. Pakt podľa nej predtým napadli na albánskom ústavnom súde zákonodarcovia z opozičnej Demokratickej strany s argumentom, že porušuje ústavu tým, že prenáša štátnu moc jednej krajiny do iného štátu. Na konci januára Ústavný súd ich sťažnosť zamietol.
Dohovor vlani v novembri podpísali v Ríme albánsky premiér Edi Rama a predsedníčka talianskej vlády Giorgia Meloniová. V polovici februára ju ratifikoval taliansky senát, predtým tak urobila dolná komora talianskeho parlamentu. V Albánsku bude posledným krokom ratifikácia vydania prezidentského dekrétu, podotkla AP.
Dohoda predpokladá, že v Albánsku vzniknú dve strediská s kapacitou až 3000 ľudí, kam bude možné umiestniť migrantov, ktorých lode talianskej pobrežnej stráže a námorníctva vyzdvihnú počas záchranných akcií na mori.
Strediská by mali byť pod talianskou jurisdikciou, hliadkovať by v nich mala talianska polícia a pôsobiť tam majú talianski imigrační úradníci. Albánska polícia bude hliadkovať v okolí stredísk. Náklady na vybudovanie a prevádzku centier bude hradiť Taliansko.
Meloniová predtým uviedla, že očakáva ich sprevádzkovanie do jari 2024. Taliansko sa potýka s veľkým počtom migrantov, ktorí k jej brehom mieria nelegálnou cestou cez Stredozemné more. Vlani tam takto doplávalo na 158-tisíc ľudí, čo je o polovicu viac ako v roku 2022. Kým Taliansko je členom EÚ, Albánsko na členstvo ašpiruje.