V Číne schválili v roku 2023 výstavbu uhoľných elektrární s kapacitou 114 gigawattov, čo je o desať percent viac ako predchádzajúci rok. To znamená, že Číne, ktorá je najväčším producentom uhlíka na svete, teraz hrozí, že nedosiahne ciele v oblasti ochrany klímy, keďže schválila desiatky nových elektrární.
V snahe znížiť emisie spôsobujúce zmenu klímy do roku 2030, Čína sľúbila “prísne kontrolovať“ nové uhoľné elektrárne. Do svojej siete tiež pripojila rekordné množstvo nových veterných a solárnych elektrární.
V roku 2021 Čína čelila nedostatku elektrickej energie, preto sa rozhodla zvýšiť výstavbu uhoľných elektrární. To však mohlo spomaliť jej prechod k obnoviteľlným zdrojom. Zaoberali sa tým experti z americkej skupiny Global Energy Monitor (GEM) a helsinského Centra pre výskum energie a čistého vzduchu (CREA).
Čína len za dva roky schválila 218 gigawattov nových uhoľných elektrární, čo by stačilo na zásobovanie elektrickou energiou celej Brazílie.
Počet emisií stúpa z roka na rok
V minulom roku sa začala výstavba 70 gigawattov nových uhoľných elektrární, čo je nárast oproti minulému roku o vyše 50 gigawattov. V analýze sa uvádza, že sa do prevádzky uvedie ďalších 47 gigawattov, čo je ďalší nárast v porovnaní s rokom 2022.
Uvádza sa, že na splnenie cieľov v oblasti uhlíkovej a energetickej náročnosti do roku 2025 sú teraz potrebné “drastické opatrenia“. Čína môže mať problémy so splnením cieľa zvýšiť podiel nefosílnych palív rôznych zdrojov elektriny na 20 percent do roku 2025.
Emisie oxidu uhličitého v Číne v roku 2023 vzrástli o 5,2 percenta a od roku 2020 sa zvýšili až o 12 percent, napísal hlavný analytik CREA Lauri Myllyvirta v časopise Carbon Brief.
Čína teraz musí znížiť množstvo emisií, ktoré vyprodukuje, o približne štyri až šesť percent do roku 2025, aby dosiahla svoj cieľ v ochrane životného prostredia.
Aké sú opatrenia?
V správe GEM-CREA sa uvádza, že sa krajina zaviazala znižovať spotrebu uhlia v období rokov 2025 až 2030. Vývojári sa však snažia postaviť čo najviac nových zariadení a infraštruktúry ešte pred rokom 2025. Čína má už dostatok kapacít na výrobu elektriny, jej neefektívna sieť však nedokáže dostatočne distribuovať elektrinu tam, kde je potrebná, najmä cez hranice jednotlivých provincií. To vedie k väčšiemu budovaniu nových elektrární.
CREA už skôr predpovedala, že emisie uhlíka v Číne tento rok klesnú, pričom miera využitia uhoľných elektrární pravdepodobne výrazne klesne, keďže sa do siete pripojí viac čistej energie.
„Hrozia tak významné finančné problémy pre prevádzkovateľov uhoľných elektrární a potenciálny odpor voči transformácii energetiky,“ uviedol Myllyvirta.
„Tento rozpor musia vyriešiť, aby Čína dosiahla zníženie emisií potrebné na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.“