Bývalý americký prezident Donald Trump uviedol, že podporuje dostupnosť asistovanej reprodukcie, ktorej súčasťou je takzvaná kryokonzervácia, teda zmrazenie vajíčok, spermií či embryí pre neskoršie použitie.
Pripojil sa tak k rastúcemu počtu známych členov Republikánskej strany, ktorí sa snažia dištancovať od verdiktu alabamského najvyššieho súdu obsadeného republikánmi, z ktorého vyplynulo, že na zmrazené embryá sa podľa ich výkladu vzťahuje zákon o usmrtení maloletého.
Kliniky končia
Informoval o tom dnes portál BBC News, ktorý pripomenul, že najmenej tri kliniky v dôsledku tohto rozsudku pozastavili poskytovanie in vitro fertilizácie, teda mimotelového oplodnenia vajíčka.
Trump vyzval Alabamu, aby našla "okamžité riešenie". "Chceme matkám a otcom uľahčiť, nie sťažiť obstarávanie detí! To zahŕňa podporu dostupnosti liečby neplodnosti, ako je IVF, v každom štáte USA, "napísal exprezident na svojej sociálnej sieti Truth Social.
Trumpove komentáre podľa BBC signalizovali jeho nesúhlas s rozhodnutím, ktoré by mu podľa niektorých republikánov mohlo uškodiť vo voľbách, pretože by sťažilo plány získať pri súperení o prezidentské kreslo hlasy žien z predmestia a tiež nerozhodnutých voličov.
Sedemdesiatsedemročný Trump je hlavným favoritom pri rozhodovaní o republikánskej nominácii do novembrových prezidentských volieb a pravdepodobne vodcovským hlasom Republikánskej strany.
Dištancuje sa
Ako ďalší prejav snahy strany dištancovať sa od rozhodnutia v Alabame Národný republikánsky výbor pre Senát, ktorý pomáha členom dostať sa do Kongresu, rozoslal v piatok kandidátom obežník, v ktorom im nariadil, aby vyjadrili podporu IVF a "viedli kampaň za zvýšenie dostupnosti" tejto liečby neplodnosti. V dokumente sa tiež cituje interný prieskum verejnej mienky, ktorý ukazuje, že prístup k IVF je medzi republikánmi v drvivej väčšine populárny.
Jediná Trumpova vyzývateľka v boji o republikánsku nomináciu Nikki Haleyová spočiatku vyzerala, že rozhodnutie súdu podporí, keď uviedla, že zmrazené embryá považuje za deti. Neskôr poprela, že by verdikt podporovala.
Hoci rozhodnutie v Alabame nezakazuje ani neobmedzuje IVF, niekoľko poskytovateľov lekárskych služieb v tomto štáte pre obavy z právnych dôsledkov pozastavilo poskytovanie služieb v oblasti plodnosti.
Demokrati už prípad z Alabamy zahrnuli do predvolebnej kampane a vykresľujú ho ako varovanie, že ich súperi sa budú v prípade víťazstva v novembrových voľbách snažiť obmedziť práva žien.
Americký prezident Joe Biden uviedol, že rozhodnutie v Alabame bolo možné iba vďaka verdiktu Najvyššieho súdu USA z roku 2022, ktorý zrušil federálne právo na potrat do zhruba 22. týždňa tehotenstva.
Trump počas svojho prvého mandátu v rokoch 2017 až 2021 vymenoval troch členov najvyššieho súdu, ktorí pomohli zrušiť právo na potrat. V najmenej 16 štátoch odvtedy začali platiť absolútne zákazy interrupcií či reštrikcie umožňujúce umelé ukončenie tehotenstva len do šiesteho týždňa.