Osem európskych krajín, vrátane Česka, vyzvalo Európsku úniu na prijatie sankcií proti ruským sudcom, prokurátorom a predstaviteľom väzenskej služby kvôli smrti ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, napísala dnes agentúra Reuters. Odvoláva sa pritom na list ôsmich ministrov zahraničia, ktorý mala možnosť vidieť.
List adresovaný šéfovi diplomacie Európskej únie Josepovi Borrellovi podpísali podľa Reuters ministri zahraničia Česka, Estónska, Fínska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Švédska a Rumunska.
Tento postoj podľa nemenovaných predstaviteľov zdieľajú tiež Dánsko, Francúzsko, Írsko a Holandsko, teda celkovo výzvu podporilo 12 krajín, dodal Reuters.
"Navalného smrť je ďalšou známkou zrýchľujúcich a systematických represií v Rusku. Táto výzva je kolektívna akcia, "uvádza sa v liste. "Domnievame sa, že je silný dôvod pre zavedenie špecifického sankčného režimu voči Rusku, ktorý by zodpovedal na situáciu v krajine," hovorí sa ďalej v dokumente.
"Nový režim by poskytol pevný právny základ pre vytvorenie zoznamu osôb z ruského represívneho štátneho aparátu, vrátane osôb zapojených do politicky motivovaného odsúdenia členov občianskej spoločnosti a demokratickej opozície a ich následného väznenia, ako sú osoby zodpovedné v rámci justičného reťazca (Prokurátori, sudcovia, väzenská služba), "dodali šéfovia diplomacií.
47-ročný Navaľnyj zomrel vo väzení za polárnym kruhom, oznámila 16. februára ruská väzenská služba. Vdova a Navaľného prívrženci obvinili ruského prezidenta Vladimira Putina, že nechal kritika Kremľa zavraždiť. Kremeľ tieto obvinenia popiera. Podľa úmrtného listu zomrel Navaľnyj z prirodzených príčin.
Navaľnyj bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a hlasno kritizoval režim prezidenta Vladimira Putina. Od januára 2021 bol vo väzení, postupne si vypočul tresty 2,5 roka, deväť rokov a 19 rokov väzenia. Vinu odmietal a svoje uväznenie pričítal snahe režimu umlčať všetkých odporcov a kritiku.