V severokórejských balistických raketách KN-23 a KN-24, ktorými Rusko tento mesiac zaútočilo na Kyjev, sa našli elektronické súčiastky čínskych, japonských, európskych a amerických spoločností, uviedol portál Ukrajinska pravda s odvolaním sa na svoje zdroje z bezpečnostných orgánov.
Už skôr na častý západný pôvod súčiastok severokórejských rakiet upozornila britská organizácia Conflict Armament Research, ktorá monitoruje dodávky zbraní do oblastí konfliktu.
V raketách, ktoré dopadli vo februári na Obolonskú štvrť, sa podľa dnešnej správy Ukrajinskej pravdy našli súčiastky firiem, ako sú nemecká Siemens, americké Fairchild Semiconductor a Analóg Devices alebo japonská NSK/NSK Automation. Išlo o jednočipové počítače, prevodníky, zdroje napájania alebo patch antény.
Britská organizácia Conflict Armament Research sa vo svojom skoršom vyšetrovaní zamerala na severokórejskú raketu použitú v januári pri útoku na Charkov na východe Ukrajiny. Podľa jej zistení 75 percent z 290 skúmaných súčiastok vyrobili firmy so sídlom v USA a 16 percent firmy z Európy.
CAR vo svojej správe firmy priamo nevymenovala vzhľadom na to, že podľa nej nie sú žiadne dôkazy o tom, že by tieto spoločnosti svoje súčiastky vedome dodávali do KĽDR. Komponenty sa podľa správy zrejme stratili z dohľadu v neprehľadnom globálnom dodávateľskom reťazci, keď ich spoločnosti predali svojim medzinárodným distribútorom.
Z týchto zistení však vyplýva, že KĽDR "si vytvorila rozsiahlu nákupnú sieť, ktorá je schopná nepozorovane obchádzať sankčné režimy", uviedla CAR. Sankcie voči Severnej Kórei uplatňujú kvôli jej jadrovému a zbrojnému programu Európska únia, Bezpečnostná rada OSN a rad jednotlivých štátov vrátane USA.
Medzi ďalšie zistenia britskej organizácie patrí, že niektoré zo súčiastok rakety boli vyrobené až v roku 2023 a že raketa bola zostavená najskôr v marci minulého roka. KĽDR bola teda schopná svoje rakety zostrojiť a dodať do Ruska veľmi rýchlo. Rusko podľa Kyjeva vypálilo na Ukrajinu od konca decembra už najmenej 24 severokórejských rakiet.