Spojené štáty začnú letecky doručovať humanitárnu pomoc do Pásma Gazy, kde kvôli pokračujúcemu ťaženiu Izraela proti radikálnemu hnutiu Hamas panuje akútny nedostatok základných potrieb. Podľa amerických médií to dnes oznámil prezident Joe Biden. Pomoc z lietadiel už teraz zháňa Jordánsko v spolupráci s Egyptom a Francúzskom.
"V najbližších dňoch sa pripojíme k našim priateľom z Jordánska a ďalším, ktorí poskytujú letecké dodávky," povedal Biden, keď v Bielom dome vítal taliansku premiérku Georgiu Meloniovú. Jeho hovorca John Kirby čoskoro doplnil, že prvé dodávky pomoci budú tvoriť potraviny a že USA plánuje viac ako jedno letecké doručenie.
Oznámenie prichádza súbežne so čoraz naliehavejšími správami o humanitárnej kríze v Gaze, kde na malom území žijú viac ako dva milióny ľudí. Do určitej miery sú podľa úradov OSN na humanitárnej pomoci závislí všetci, pričom každé šieste dieťa mladšie ako dva roky trpí akútnou podvýživou, píše agentúra Reuters.
"Pomoc prúdiaca do Gazy zďaleka nie je dostatočná," citovala Bidena agentúra AP. "Zďaleka to nie je dosť. V stávke sú nevinné životy, v stávke sú životy detí. Nebudeme mať pokoj, kým tam nedostaneme viac pomoci. Mali by sme tam dostávať stovky kamiónov, nie iba niekoľko," pokračoval prezident.
Podľa humanitárnych organizácií prísunu pomoci bráni Izrael, v poslednom čase sa voči jeho prístupu vymedzuje aj Bidenova administratíva. Okrem iného židovský štát vyzvala, aby neútočil na civilnú políciu hnutia Hamas, ktorá zabezpečovala ochranu nákladným vozidlám so zásobami.
Zúfalosť situácie podčiarkuje aj štvrtkový vývoj na severe Gazy, kde desiatky ľudí pri čakaní na humanitárnu pomoc prišli o život. Podľa svedkov začali do davu strieľať izraelskí vojaci; izraelská armáda tvrdí, že väčšina obetí bola ušliapaná alebo prešla nákladnými vozňami po tom, ako pri konvoji s pomocou vypuklo násilie.
Stanica Al-Džazíra v stredu informovala o tisícoch Palestínčanov, ktorí na leteckú zásielku zabezpečovanú Jordánskom spolu s Egyptom a Francúzskom čakali na brehu Stredozemného mora. Potom niekoľko sto metrov plávali alebo plávali na malých lodiach, keď lietadlo časť dební so zásobami zhodilo do mora.
Za pretrvávajúcich prekážok pre doručovanie pomoci USA sa usilujú tiež o otvorenie námorného koridoru do Gazy, povedal podľa Reuters hovorca Bieleho domu Kirby. Dúfa, že touto cestou sa podarí k vojnou sužovaným Palestínčanom dopraviť "veľké množstvo" materiálu.