Približne 8000 pacientov je potrebné evakuovať z Pásma Gazy, uviedol v utorok predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na palestínskom území Rik Peeperkorn. Presun týchto pacientov by pomohol odbremeniť tamojších zdravotníkov a nemocnice, ktoré sa usilujú o prevádzku vo vojnovej zóne. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
Podľa Peeperkorna zranenia približne 6000 pacientov súvisia s prebiehajúcim konfliktom, ďalších 2000 sú bežní pacienti. Pred začiatkom vojny bolo podľa neho z Pásma Gazy do východného Jeruzalema a na Západný breh Jordánu odoslaných 50 až 100 pacientov denne. Približne polovicu tvorili pacienti trpiaci onkologickými ochoreniami.
Od 7. októbra do 20. februára odoslali na lekárske ošetrenie mimo Pásma Gazy len 2293 pacientov, pričom do tohto procesu bola zapojená WHO, orgány v Pásme Gazy, Izraeli a Egypte a riaditelia nemocníc, uviedol Peeperkorn a dodal, že WHO od novembra nalieha na zefektívnenie systému medicínskej evakuácie a "nerozumieme... prečo sa to v podstate nedeje".
Egypt, ďalšie krajiny na Blízkom východe a niektoré európske krajiny navrhli, že prijmú pacientov a ich sprievodcov.
"Chceme vidieť a snažíme sa o organizovanú, stabilnú medicínsku evakuáciu. Predovšetkým pre pacientov, ktorí to potrebujú a zaslúžia si kvalitnejšiu liečbu," povedal Peeperkorn. "Zároveň by to pomohlo zmierniť obrovský stres, ktorému sú vystavené tieto kolabujúce zdravotnícke služby v Gaze," dodal. Až 23 z celkovo 36 nemocníc v Pásme Gazy podľa neho nefunguje a prevádzka ostatných je len čiastočná.
Vojna v Pásme Gazy vypukla 7. októbra po útoku hnutia Hamas na Izrael, ktorý si podľa AFP vyžiadal asi 1160 obetí. Militanti okrem toho uniesli aj rukojemníkov, pričom zhruba 130 z nich je stále v Pásme Gazy.
Odvetné vojenské akcie Izraela a pozemná ofenzíva v Pásme Gazy si podľa tamojších úradov vyžiadali vyše 30 600 obetí.