Spojené štáty zvažujú, že by Izraelu zakázali používať americké zbrane pri ofenzíve v Rafahu na juhu Pásma Gazy, napísal komentátor denníka The Washington Post.
Humanitárna kríza sa zhoršuje
Podľa neho americká vláda zatiaľ v tejto veci nerozhodla, ale už len fakt, že obmedzenie použitia zbraní zvažuje, ukazuje na rastúce obavy USA aj "hlboké sklamanie" Bieleho domu zo správania izraelského premiéra Benjamina Netanjahua voči Washingtonu.
Spojené štáty, ktoré sú spolu s Egyptom a Katarom prostredníkom v rokovaní o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, sa v posledných týždňoch intenzívne snažia o dohodu o prímerí, vzhľadom na zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy a tiež preto, že Hamas stále drží cez 130 rukojemníkov unesených 7. októbra pri útoku na Izrael.
Práve týmto teroristickým útokom s 1 200 obeťami sa začala táto vojna, pri ktorej podľa Hamasu zomrelo už aj cez 30-tisíc palestínskych civilistov. Washington teraz tlačí na dohodu o prímerí aj preto, že z nedele na pondelok začína moslimský svätý mesiac ramadán.
Z ofenzívy v Rafahu majú obavy nielen Spojené štáty, ale takýto krok by aj podľa ďalších krajín ešte zhoršil už aj tak katastrofálnu humanitárnu situáciu v Pásme Gazy, kde umiera cez sto ľudí denne kvôli bojom, a kde aj podľa úradov OSN hrozí hladomor. Podľa miestnych zdravotníkov tam už zomreli najmenej dve desiatky ľudí, najmä malých detí na podvýživu.
Hlboké sklamanie Bieleho domu
Americký prezident Joe Biden už vo februári vyzval Netanjahua, aby nezačínal pozemnú operáciu v Rafahu, kým nebude mať reálny plán na evakuáciu a zaistenie bezpečnosti viac pre viac ako milión ľudí, ktorí do tejto oblasti utiekli od októbra pred bojmi a intenzívnym izraelským bombardovaním.
Americký denník napísal, že podľa zdrojov americkej vlády izraelská armáda zatiaľ nemá taký plán, ktorý by zaistil bezpečnosť utečencom v Rafahu.
Komentátor Washington post David Ignatius, ktorý býva podľa serveru The Times of Israel obvykle dobre informovaný o zákulisnom dianí v americkej administratíve, zároveň spomenul aj hlboké sklamanie Bieleho domu strán rokovaní izraelského premiéra.
"Za rastúcim napätím vo vzťahoch s Netanjahuom je Bidenov pocit, že Izrael nepočúva americké varovania a rady...(Americká) administratíva má pocit, že podporuje izraelské záujmy za príliš vysokú cenu na domácej aj zahraničnej scéne, zatiaľ čo Netanjahu na americké požiadavky nereaguje, napísal Ignatius.
Aj bývalý americký veľvyslanec v Izraeli a niekdajší splnomocnenec americkej vlády pre Blízky východ Martin Indyk sa domnieva, že miera sklamania Bidenovej administratívy zo zlej izraelskej akcie strán humanitárnej situácie v Gaze dosiahla limit.
"Ak Izrael začne ofenzívu v Rafahu bez toho, aby dostatočne ochránil vysídlených civilistov, môže to vyvolať bezprecedentnú krízu v americko-izraelských vzťahoch, vrátane dodávok zbraní," myslí si podľa Washington Post Indyk.