Propalestínska aktivistka dnes na Cambridgeskej univerzite porezala obraz britského ministra zahraničia Arthura Balfoura zo začiatku 20. storočia. Podľa agentúry Reuters tak urobila ako prejav nesúhlasu s Balfourovou deklaráciou, v ktorej Británia pred viac ako sto rokmi sľúbila sionistom zriadenie národnej domoviny pre židovský ľud v Palestíne.
Video zverejnené na sociálnych sieťach protestným hnutím Palestína Action ukazuje ženu, ktorá portrét v životnej veľkosti postriekala červenou farbou a potom ho opakovane rozrezala nožom. Cambridgeská univerzita uviedla, že ľutuje spôsobené škody, a dodala, že členom koľaje je k dispozícii podpora.
Vysídlenie Palestínčanov
Balfourova deklarácia je list podpísaný Balfourom, ktorý bol v roku 1917 odoslaný lordovi Lionelovi Walterovi Rothschildovi, predsedovi britskej sionistickej organizácie.
Dokument uvádzal, že britská vláda vníma priaznivo na zriadenie národnej domoviny pre židovský ľud v Palestíne a že urobí všetko pre to, aby tento cieľ bol dosiahnutý. Dokument zároveň prisľúbil, že nebude urobené nič, čo by mohlo poškodiť občianske a náboženské práva existujúcich nežidovských komunít v Palestíne.
Palestínčania už dlho požadujú, aby sa Británia za toto vyhlásenie obsahujúce 67 slov ospravedlnila.
Britský dozor nad Palestínou skončil traumaticky v rokoch 1947-48 vojnou medzi Židmi a Arabmi, vyhlásením štátu Izrael a exodom približne 750-tisíc Palestínčanov, ktorí boli vyhnaní alebo utiekli, poznamenala agentúra Reuters.
Etnická čistka
"Balfourova deklarácia začala etnickú čistku Palestíny tým, že krajinu prisľúbila - na čo Briti nikdy nemali právo," uviedlo hnutie Palestína Action v texte, ktorý klip sprevádza.
Premiér Rishi Sunak minulý týždeň vyzval na prísnejší dohľad nad protestmi s ohľadom na nárast nenávistných prejavov. Jeho vláda tvrdí, že niektorí účastníci vlny demonštrácií proti tisíckam mŕtvych a humanitárnej kríze spôsobenej izraelskými operáciami v Pásme Gazy sa správajú výhražne.
Sunak tvrdil, že ľudia majú právo protestovať. Nemôžu však podľa neho využívať podporu Palestínčanov v Gaze na ospravedlnenie Hamasu, ozbrojeného hnutia, ktoré vládne úzkemu pobrežnému pásmu vládne, a ktoré Británia, rovnako ako Spojené štáty či Európska únia, považuje za teroristickú organizáciu.
Od 7. októbra, keď palestínski ozbrojenci zabili na juhu Izraela 1200 ľudí a 253 ich uniesli, zahynulo pri izraelských úderoch viac ako 30.000 Palestínčanov, uvádzajú úrady v Gaze spravované Hamásom.