Španielsky socialistický premiér Pedro Sánchez parlamentu do konca svojho mandátu v roku 2027 navrhne, aby hlasoval za uznanie palestínskeho štátu. Premiér to oznámil na akcii svojej Španielskej socialistickej robotníckej strany v Bilbau, uviedla agentúra AFP.
Nejde len o morálne presvedčenie
"V tomto volebnom období navrhnem parlamentu uznanie Palestínskeho štátu Španielskom," vyhlásil Sánchez. "Neurobíme tak len z morálneho presvedčenia, pretože to je správna vec, ale aj preto, že je to jediný spôsob, ako môžu vedľa seba v mieri a bezpečí koexistovať dva štáty, Izrael a Palestína," povedal ďalej šéf španielskej vlády.
Sánchez, ktorý bol premiérom znovuzvolený vlani v novembri, už skôr vyjadril želanie uznať palestínsky štát, ale doteraz nespomínal, kedy k tomu chce podniknúť konkrétne kroky.
V Európskej únii patrí Španielsko medzi najkritickejšie hlasy voči Izraelu, ktorý rozpútal rozsiahlu ofenzívu proti islamistickému hnutiu Hamas v Pásme Gazy v reakcii na krvavý útok teroristov na Izrael zo 7. októbra.
Pozícia Madridu vyvolal diplomatické napätie medzi Izraelom a Španielskom. Izrael v novembri dočasne stiahol svoju veľvyslankyňu zo Španielska, aby tak protestoval proti údajne "škandálnym" vyjadreniam.
Rešpektovanie medzinárodného práva
Sánchez podľa agentúry AP povedal, že jeho postoj ku konfliktu v Pásme Gazy je podobný tomu, ako jeho krajina podporuje Ukrajinu po ruskej invázii. Zdôraznil, že Španielsko požaduje rešpektovanie medzinárodného práva zo strany Ruska i Izraela, ukončenie násilia, uznanie dvoch štátov a dodávky humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.
Sánchez sa pridal k radu ďalších európskych lídrov a vládnych činiteľov, ktorí sa vyslovili za takzvané dvojštátne riešenie.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý mesiac povedal, že ani pre Francúzsko nie je "tabu" uznať palestínsky štát. Britský minister zahraničných vecí David Cameron povedal, že Spojené kráľovstvo by mohlo palestínsky štát oficiálne uznať po prímerí medzi Izraelom a Hamasom.
Radikáli z Hamasu v októbri pri vpáde na územie Izraela povraždili viac ako 1200 ľudí a odvliekli zhruba 250 rukojemníkov. Pri následných operáciách izraelskej armády v Pásme Gazy bolo zabitých takmer 31-tisíc Palestínčanov, tvrdí miestne ministerstvo zdravotníctva ovládané Hamasom, ktoré v bilancii nerozlišuje hranicu bojovníkov a civilistov.