Až 60 ľudí zomrelo pri pokuse prekonať Stredozemné more medzi Líbyou a Talianskom. Tvrdia to preživší, ktorých v stredu zachránila po siedmich dňoch na mori loď neziskovej organizácie, informuje dnes Reuters.
Organizácia SOS Méditerranée zachránila 25 ľudí vo veľmi zlom stave, boli vyčerpaní a dehydrovaní. Dvaja z nich upadli do bezvedomia a helikoptéra ich dopravila do nemocnice na Sicílii.
"Po troch dňoch zlyhal motor ich nafukovacieho člna, ktorý zostal bez pohonu a oni bez vody a jedla ďalších niekoľko dní. Preživší tvrdia, že počas cesty zomrelo najmenej 60 ľudí, vrátane žien a minimálne jedného dieťaťa," informovala organizácia SOS Méditerranée na platforme X.
Zatiaľ nie je jasné, do ktorého prístavu záchranná loď Ocean Viking neziskovej organizácie SOS Méditerranée pripláva.
Hovorca SOS Méditerranée Francesco Creazzo uviedol, že všetci preživší sú muži, z toho 12 maloletých a dvaja z nich sú ešte deťmi. Pochádzali zo Senegalu, Mali a Gambie. Creazzo povedal, že preživší sú traumatizovaní a nie sú schopní podať úplnú výpoveď o tom, čo sa počas plavby stalo.
Humanitárne organizácie sa často spoliehajú na svedectvo preživších, keď uvádzajú počty mŕtvych a nezvestných, u ktorých sa predpokladá, že na mori zahynuli, uvádza agentúra AP.
Stredozemným morom vedie jedna z najnebezpečnejších trás, ktorou sa môžu migranti vydať. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na tejto trase zomrelo od začiatku roka 2024 už 226 ľudí. Len v minulom roku na tejto ceste utopilo v mori 2700 osôb.
Vlády Talianska a ďalších krajín Európskej únie sa snažia obmedziť počet migrantov, ktorí sa vydávajú na cestu zo severnej Afriky do Európy. Ponúkli Líbyi a Tunisku financie a prostriedky na to, aby zastavili vyplávanie lodí s utečencami zo svojich prístavov.
Talianska krajne pravicová premiérka Giorgia Meloniová si stanovila ako svoju prioritu znížiť počet migrantov toľko, ako len to bude možné, píše agentúra APA.