Nemecká opozičná konzervatívna únia CDU/CSU v Spolkovom sneme znovu neuspela so svojím návrhom uznesenia vyzývajúceho vládu sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholze na urýchlené dodanie nemeckých striel s plochou dráhou letu Taurus Ukrajine. Väčšina poslancov dnes hlasovala proti iniciatíve, informovala agentúra DPA.
Odmietavý postoj kancelára Scholze k dodaniu taurusov na Ukrajinu dnes v rozprave obhajoval napríklad šéf poslaneckého klubu sociálnych demokratov (SPD) Rolf Mützenich. "Potrebujeme rozum, uvážlivosť a jasnosť. A to spolkový kancelár v zvažovaní, ktoré mu ako šéfovi vlády prináleží, robí," povedal Mützenich.
Dnešného hlasovania sa zúčastnilo 690 poslancov. Proti dodávkam taurusov sa vyslovilo 495 zákonodarcov, za ich bolo 190 a päť poslancov sa hlasovania zdržalo. Frakcia CDU/CSU má 197 poslancov.
Systém Taurus sa vyznačuje dosahom 500 kilometrov a zároveň veľkou presnosťou. Zbraň by tak umožňovala ničenie ruských muničných skladov, chránených veliteľských stanovíšť a infraštruktúry ďaleko za frontom. Ako príklad je opakovane uvádzaný 19 kilometrov dlhý Kerčský most na anektovaný Krym.
Odporcovia dodávok takýchto zbraní však poukazujú na možnú eskaláciu konfliktu.
Poslanci CDU/CSU dnes naopak vyzývali na pomoc napadnutej Ukrajine aj s pomocou striel s plochou dráhou letu. Treba odhodlanie a jasný postoj, zdôraznil podpredseda frakcie CDU Johann Wadephul. "Vaša domnelá rozvážnosť pána (ruského prezidenta Vladimira) Putina vždy len znovu povzbudzovala v jeho agresii proti Ukrajine. To je výsledok," povedal Wadephul.
Aj medzi poslancami liberálnej FDP a Zelených, ktorí tvoria koalíciu s SPD, je rad takých, ktorí dodávky taurusov podporujú. Kancelár Scholz naopak tvrdí, že nasadenie taurusov by vyžadovalo zapojenie nemeckých vojakov a tým by podľa neho vzrástlo riziko, že by Nemecko bolo zavlečené do vojny na Ukrajine.
Dodávky odmietajú tiež krajne pravicová AfD a krajne ľavicová Linke.
Spolkový snem už 22. februára odmietol opozičný návrh konkrétne požadujúci dodávku striel Taurus na Ukrajinu. Poslanci však schválili ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine vrátane nespresnených zbraní dlhého doletu. Nemecko je považované za druhého najväčšieho poskytovateľa vojenskej pomoci Ukrajine.