Izraelská armáda plánuje pred avizovanou ofenzívou do mesta Rafáh presunúť "značnú" časť tamojších civilistov do takzvaných humanitárnych ostrovov v strede Pásma Gazy. Armádneho hovorcu Daniela Hagariho cituje denník The Washington Post. Humanitárne zóny vytvorí Izrael s pomocou ďalších štátov, uviedol hovorca bez ďalších podrobností.
Izrael tiež plánuje Pásmo Gazy zaplaviť humanitárnou pomocou, uviedol Hagari, ktorý použil rovnaký jazyk ako minister zahraničia Spojených štátov Antony Blinken, ktorý o nutnosti "zaplavenia" Gazy humanitárnou pomocou hovoril v stredu, pripomína WP.
Nedostatočné zásoby
Izrael v posledných týždňoch čelí kritike od humanitárnych organizácií aj časti svojich zahraničných partnerov, ktorí poukazujú na zďaleka nedostatočnú mieru zásob, ktoré do vojnou zmietaného Pásma Gazy prúdia po zemi v kamiónoch, a ktorých dodávky Izrael podľa kritikov brzdia. Tel Aviv naopak poukazuje na nedostatky na strane neziskových organizácií a ich malé kapacity.
Denník hovoril s viacerými nemenovanými americkými predstaviteľmi, podľa ktorých to nie je len izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý rozšírenie vojenských operácií do Rafáhu podporuje, ale rad ďalších členov vlády vrátane premiérovho politického rivala, ministra obrany Bennyho Ganca.
V Rafáhu sa podľa odhadov ukrýva okolo 1,4 milióna ľudí; väčšinu z domovov v iných častiach pásma vyhnali boje. Podľa Izraela ide tiež o poslednú baštu palestínskeho hnutia Hamas.
Blížiaca sa invázia
USA však podľa neoficiálnych zdrojov teraz nepozorujú náznaky, že by izraelská ofenzíva do Rafáhu mala začať čoskoro. Jeden vysokopostavený americký činiteľ uviedol, že izraelské vedenie čiastočne využíva hrozby blížiacej sa invázie ako páky pri rokovaniach o šesťtýždňovom prímerí s Hamásom.
Spojené štáty naďalej porušujú Izrael v jeho snahe zlikvidovať Hamas; predovšetkým z radov Demokratickej strany však znie čoraz ostrejšia kritika Netanjahuovho spôsobu vedenia vojny, ktorá má podľa palestínskych úradov desiatky až stovky civilných obetí denne.
Vojna v Pásme Gazy dnes pokračovala 160. dňom. Začala vlani 7. októbra teroristickým útokom Hamasu na Izrael, ktorý si vyžiadal okolo 1200 bezprostredných obetí; ďalších asi 250 ľudí uniesli islamisti do Pásma Gazy.
Tam od začiatku vojny zomrelo už najmenej 31 341 Palestínčanov, z toho 69 za posledných 24 hodín. Na svojom telegramovom profile o tom v dennom hlásení informovali zdravotnícke úrady v Gaze ovládané Hamásom.
Vyše 73 130 Palestínčanov bolo podľa rovnakého zdroja zranených. Väčšina palestínskych obetí sú podľa Hamasu ženy, deti a mladiství. Tieto tvrdenia nemožno v čase bojov nezávisle overiť, podľa viacerých expertov ale viac menej zodpovedajú realite.