Vo vojne v Pásme Gazy, ktorá sa začala vlani 7. októbra teroristickým útokom palestínskeho hnutia Hamas na Izrael, zomrelo už najmenej 31 341 Palestínčanov, z toho 69 za posledných 24 hodín. Informovali o tom dnes podľa agentúry Reuters úrady v Gaze ovládané Hamásom. Vyše 73 130 Palestínčanov bolo podľa rovnakého zdroja zranených.
Väčšina palestínskych obetí sú podľa Hamasu ženy, deti a mladiství. Informácie Hamasu nemožno v čase bojov nezávisle overiť, podľa viacerých expertov ale viac menej zodpovedajú realite. Údaje nerozlišujú medzi civilistami a palestínskymi bojovníkmi, ktorých podľa Izraela jeho armáda zabila až13-tisíc.
Smrť pri čakaní na pomoc
Predstavitelia Hamasom spravovaného ministerstva zdravotníctva uviedli, že v stredu pri izraelských úderoch zahynulo šesť Palestínčanov, ktorí čakali na kamióny s humanitárnou pomocou v meste Gaza, a že ďalšie desiatky Palestínčanov boli pri incidente zranené. Túto informáciu nebolo možné nezávisle overiť a izraelská armáda doteraz neodpovedala na žiadosť o komentár od spravodajského webu The Times of Israel.
O celkovo 11 obetiach a stovke zranených po útoku na miesto v meste Gaza, kde Palestínčania čakali na humanitárnu pomoc, informovali dnes večer úrady Hamasu na svojom telegramovom profile.
Nie je jasné, či ide o ten istý incident s zvýšeným počtom obetí, alebo o iný útok; stanica Al-Džazíra uvádza, že miesto sa stalo v poslednom čase terčom niekoľkých izraelských útokov. Novú informáciu vydanú úradmi, ktoré kontroluje Hamas, izraelská armáda nekomentovala, píše agentúra AFP.
Arabské médiá tiež informovali, že Hamas v Gaze zavraždil vodcu miestneho mocného klanu, ktorého obvinil z krádeže humanitárnej pomoci a komunikácie s Izraelom. Začiatkom týždňa Hamas varoval palestínske klany a jednotlivcov, aby nespolupracovali s Izraelom na zabezpečení humanitárnych konvojov.
Izraelské bombardovanie
Pri útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra palestínski ozbrojenci zabili na 1200 ľudí a asi 250 osôb uniesli, z toho na 130 stále zadržiavajú. Najmenej tri desiatky rukojemníkov už ale nežijú, odhadujú izraelské tajné služby.
Masívne izraelské bombardovanie a pozemné operácie v Pásme Gazy spôsobili humanitárnu krízu, ktorá hrozí prerásť do hladomoru. Medzinárodné spoločenstvo preto v posledných týždňoch zvýšilo tlak na Izrael, aby zabezpečil väčšie dodávky humanitárnej pomoci.
Dnes by mohla k pobrežiu Pásma Gazy doraziť prvá loď cez námorný humanitárny koridor. Plavidlo španielskej mimovládnej organizácie Open Arms vyrazilo tento týždeň z Cypru a vezie 200 ton potravín. Dodávky cez more však podľa mimovládnych organizácií nebudú stačiť, najdôležitejšia je pomoc pozemnou cestou.
Humanitárna kríza môže podľa mimovládnych organizácií prerásť do katastrofy, ak izraelská armáda začne ofenzívu aj na juhu v oblasti Rafáhu, kam pred bojmi ušiel vyše milióna ľudí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý označil za cieľ izraelskej ofenzívy úplné zničenie Hamasu, aj tento týždeň zopakoval, že armáda do Rafáhu, ktorý už niekoľko mesiacov ostreľova, vstúpi.