Bieloruského katolíckeho aktivistu Uladzislaua Beladzeda tamojší súd v piatok odsúdil na trojročné väzenie na základe obvinení, ktoré západní diplomati označili ako politicky motivované.
Do väzenia pôjde za urážku prezidenta Alexandra Lukašenka a "podnecovanie spoločenských rozporov". Ide o najnovší krok v rámci rozsiahleho zásahu proti občianskej spoločnosti v Bielorusku, informujeme o tom podľa tlačovej agentúry AP.
Zapojenie do protestov
Beladzed (33) vyučoval katechizmus v Katedrále mena Najsvätejšej Panny Márie v hlavnom meste Minsk. Aktívne sa zapájal do protestov vyvolaných prezidentskými voľbami v roku 2020, ktoré priniesli ďalšie funkčné obdobie autoritárskemu Lukašenkovi.
Opozícia aj Západ ich odsúdili ako zmanipulované. Bieloruské orgány reagovali na masové demonštrácie rozsiahlym zásahom, v rámci ktorého polícia zatkla viac ako 35-tisíc ľudí a tisíce zbila.
Beladzeda polícia na zhromaždeniach zadržala niekoľkokrát, naďalej však podporoval hnutie za slobodné voľby a po začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine sa verejne modlil za mier.
Počas protestov niektoré katolícke a protestantské kostoly poskytli demonštrantom útočisko a podporu. Katolícki a protestantskí duchovní sa preto stali terčom represií, ale zásahy odsúdili aj niektorí pravoslávni kňazi.
Zdravotné problémy
Beladzed bol vo väzbe od mája 2023. Podľa ľudskoprávnej skupiny Viasna má vážne zdravotné problémy a jeho príbuzní počas súdneho procesu na ňom videli, že bol bitý. Bol tiež nútený z väzenskej cely nakrútiť video, v ktorom sa pod nátlakom priznáva k homosexualite, tvrdí Viasna.
Približne 80 percent z 9,5 milióna obyvateľov Bieloruska tvoria pravoslávni kresťania. Približne 14 percent najmä v západných, severných a centrálnych oblastiach krajiny tvoria katolíci a dve percentá patria k protestantským cirkvám.
Beladzedov prípad zasadil ďalší ochromujúci úder bieloruskej občianskej spoločnosti a vyvolal ostrú kritiku západných diplomatov. Obvinenia proti nemu odsúdili ako nespravodlivé a politicky motivované.
Podľa Viasny je v Bielorusku v súčasnosti viac ako 1400 politických väzňov vrátane jej zakladateľa Alesa Biaľackého.