Posádka prvej lode s humanitárnymi zásobami, ktorá plavila sa novým námorným koridorom z Cypru do Pásma Gazy, ukončila vykladanie. Informovala o tom dnes ráno agentúra AFP. Podľa charitatívnej organizácie World Central Kitchen (WCK), ktorá cestu zorganizovala, ide o 200 ton potravín.
Vyplávanie druhej lode s 500 tonami zásob, predovšetkým cukru, múky, cestovín a mlieka, sa očakáva dnes. So zhadzovaním zásob z lietadiel medzitým dnes začalo nemecké letectvo, informovala agentúra DPA.
Humanitárnu operáciu nemeckého letectva dal zelenú minister obrany Boris Pistorius už v stredu. Bundeswehr na tento účel poskytol dva transportné lietadlá C-130 Hercules. Každý z nich dokáže prepraviť až 18 ton nákladu, uvádza bundeswehr na svojom webe spoločne s ďalšími technickými podrobnosťami operácie.
Pomoc z lietadiel nad Gazou už zháňajú Jordánsko, Francúzsko, USA alebo Egypt.
Gaza nemá funkčný prístav, v ktorom by mohli kotviť ťažké lode, a tak posádka prvej lode, ktorá preplávala humanitárnym koridorom, využila provizórne mólo a menšie člny, ktorými zásoby dopravila na breh. Podľa Josého Andrésa, španielskeho šéfkuchára a zakladateľa WCK, išlo o ekvivalent zásob prevezených 12 kamiónov.
"Bola to skúška, pri ktorej sme zistili, že sme schopní dovážať tisíc ton týždenne. S ďalšími skúsenosťami sa zdokonalíme," uviedol Andrés na sieti X.
Cyprus je od Gazy po more vzdialený asi 370 kilometrov. Na iniciatíve sa okrem Cypru podieľala predovšetkým Európska únia, Spojené štáty a Spojené arabské emiráty, ktoré prvú zásielku z väčšej časti financovali.
Stanica Al-Džazíra dnes informovala, že k projektu sa plánuje pripojiť tiež Japonsko. Stanica sa odvoláva na vyhlásenie ministerky zahraničia Jóko Kamikawaovej v japonských médiách.
O humanitárnom námornom koridore z Cypru sa začalo rokovať v novembri, Izrael túto možnosť v zásade schválil v decembri, ale až teraz sa plán začal realizovať. Prispela k tomu americká vláda, ktorá zosilnela tlak na izraelské vedenie pre zhoršujúcu sa humanitárnu krízu v Pásme Gazy, kde podľa miestnych úradov zomrelo už najmenej 20 detí kvôli podvýžive.
Príčinou humanitárnej krízy v Pásme Gazy je k dnešnému 162. dňu pokračujúca vojna medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktorý Európska únia či Spojené štáty považujú za teroristickú organizáciu.