Od roku 2010 predložila maďarská opozícia v parlamente 57 návrhov zákonov súvisiacich s ochranou detí, z ktorých 47 sa nedostalo ani k hlasovaniu, pričom desať takýchto návrhov je ešte pred poslancami. Uviedlo to v stredu internetové vydanie denníka Népszava.
Denník spresnil, že opozícia predložila v uvedenom období, teda od nástupu vlády premiéra Viktora Orbána, 30 návrhov uznesení a 27 noviel zákonov, ktoré mali riešiť ochranu detí a sprísnenie trestov pre pedofilov.
Otázka ochrany detí sa stala opäť aktuálnou po februárovom vypuknutí kauzy prezidentskej amnestie Endremu K. Prezidentka Katalin Nováková vlani v apríli rozhodla o udelení tejto amnestie v presvedčení, že bývalý zástupca riaditeľa detského domova v Bicske Endre K., odsúdený za krytie svojho nadriadeného, nezneužíval tamojšie deti.
Riaditeľ v domove sexuálne zneužíval deti a mladistvých. Endre K. nielenže vedel, že riaditeľ ústavu obťažoval niekoľko detí, ale v mene jedného z nich napísal aj krivú výpoveď.
Premiér Viktor Orbán začiatkom februára predložil do parlamentu novelu ústavy, ktorá by páchateľovi v budúcnosti znemožnila udelenie amnestie v prípade trestných činov spáchaných na maloletých.
Pôvodný vládny návrh zákona na ochranu detí schválil parlament v júni 2021. Ten sa zameriaval na zákaz a výrazne obmedzovanie zobrazovania homosexuality a zmeny pohlavia v mediálnom obsahu a vzdelávacích materiáloch určených osobám mladším ako 18 rokov.
Právna norma vyvolala obrovský politický rozruch a žalobu na Európskom súdnom dvore, ktorú podala Európska komisia.