Kongres zástupcov ľudu, organizácia označujúca sa za volený tieňový ruský parlament v exile, začal v stredu vo Varšave svoje piate plenárne zasadnutie. Potrvá do soboty 23. marca. Informácia pochádza z poľskej tlačovej agentúry PAP.
Líder Kongresu Iľja Ponomariov opísal túto organizáciu ako "politické krídlo ruských partizánskych útvarov, ktoré bojujú na ukrajinskej strane a podnikajú aj bojové operácie v Belgorodskej a Kurskej oblasti v Rusku".
Kongres zoskupuje zástupcov rôznych strán, ktorí sú proti politike ruského prezidenta Vladimira Putina, a patria doň bývalí poslanci dolnej komory ruského parlamentu, Štátnej dumy.
Prvé plenárne zasadnutie sa konalo v novembri 2022 v obci Jalonna neďaleko Varšavy. Počas neho a na ďalších plenárnych zasadnutiach prijal Kongres množstvo dokumentov, ktoré mali tvoriť základ pre "zákonodarnú moc v budúcom Rusku", ako aj pre stratégiu krajiny a vznik "dočasných inštitúcií pre prechodné obdobie po páde Putinovho režimu".
Ponomariov na úvodnom zasadnutí v stredu vyhlásil, že ruská opozícia spolupracuje "s Ukrajinou na úrovni jej vlády". Napríklad zhromažďuje dôkazy o tom, "ako si Putin postupne od roku 1999 uzurpoval moc", ale koordinuje s Kyjevom aj akcie ruských partizánskych skupín vo vnútri Ruska.
Ďalej povedal, že Kongres má okrem Ukrajiny aj ďalších kľúčových spojencov - Poľsko, USA, Kanadu a Nemecko.
Líder dodal, že jeho organizácia "zakladá alternatívne vládne orgány Ruska". Podľa neho sa Kongres desať rokov po anektovaní Krymu a dva roky po ruskej invázii na Ukrajinu "vydal inou cestou".
"Práve tu sa rozhoduje o budúcnosti našej krajiny," vyhlásil. Na stredajšom zasadnutí Kongresu sa zúčastnil aj podpredseda poľského Senátu Michal Kamiňski.
Kongres zástupcov ľudu zasadá práve v období, keď ruské dobrovoľnícke sily bojujúce za Ukrajinu pokračujú v útokoch na mestá a dediny v Belgorodskej oblasti na západe Ruska.