Talianske ministerstvo školstva dnes oznámilo, že preverí sťažnosti, že niektoré talianske učebnice nekriticky preberajú pohľad Moskvy na vzťahy s Ukrajinou a na situáciu v regióne.
Píše to talianska tlačová agentúra ANSA. Sporné výroky sa týkajú napríklad vývoja v postsovietskom regióne po roku 1991 či ruskej anexe ukrajinského polostrova Krymu. Niektorí nakladatelia oznámili, že už chystajú aktualizované verzie textov pre žiakov.
Ruský naratív
Niektoré podnety od ukrajinskej komunity preverili novinárka Irina Casceiová a analytik Massimiliano di Pasquale. Podľa ich hodnotenia 12 z 13 skúmaných učebníc vydaných v rokoch 2017 až 2023 obsahujú pasáže o súdobých vzťahoch medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa veľmi podobajú pohľadu, ktorý šíri Moskva.
Napríklad učebnica zemepisu pre druhý stupeň škôl od vydavateľstva Zanichelli tvrdí, že Krym požiadal o zásah ruské vojská a po referende vyhlásil nezávislosť, aby bol neskôr pripojený k Rusku.
Podľa Di Pasqualeho ani ostatné učebnice nespomínajú, že pripojením Krymu k Rusku bolo porušené medzinárodné právo. "Všetky tieto texty navyše predpokladajú, že (Krym) bol ruský," povedal Di Pasquale agentúre AdnKronos.
Sporné mapy
Sporné sú podľa kritikov v mnohých prípadoch aj mapy či iný obrazový materiál. Rad učebníc obsahuje všeobecné označenie ruský región, v ktorého hraniciach však leží aj Ukrajina alebo Pobaltie.
V reakcii na kritiku dnes ministerstvo školstva oznámilo, že sa chystá preveriť, či talianske učebnice obsahujú pasáže "podporujúce naratív šírený putinovským Ruskom a komunistickým Sovietskym zväzom". Proti šíreniu ruskej propagandy na talianskych školách cez učebnice protestoval tiež ukrajinský veľvyslanec v Ríme Jaroslav Melnyk.
Niektorí nakladatelia už uviedli, že sa chystajú učebnice revidovať. Napríklad vydavateľstvo Zanichelli, ktoré má na trhu s učebnicami veľký podiel, uviedlo, že nepodporuje žiadny režim a že po začiatku vojny na Ukrajine prichystalo novú verziu učebnice. Tá má ísť do distribúcie v najbližších mesiacoch.
Píše sa v nej, že v uplynulých rokoch Rusko viackrát vojensky zasiahlo na ukrajinskom území a že anexiu ukrajinských regiónov neuznalo medzinárodné spoločenstvo.
"Vo februári 2022 ruské vojská začali ďalšiu ofenzívu s cieľom zvrhnúť demokraticky zvolenú ukrajinskú vládu. Ukrajina však útok ustála aj vďaka západnej pomoci a solidarite, "prečítajú si o súčasnom konflikte talianski žiaci.