Austrália v stredu vyslovila podporu svojmu veľvyslancovi v Spojených štátoch, expremiérovi Kevinovi Ruddovi po tom, ako sa bývalý americký prezident Donald Trump urážlivo vyjadril k jeho inteligencii a vyhlásil, že by mohol byť z USA v budúcnosti vyhostený. K obhajobe austrálskeho diplomata sa pridali aj viacerí americkí predstavitelia. Informujeme o tom podľa spravodajstva AFP.
Rudd, ktorý je veľvyslancom v USA približne rok, označil pred časom Trumpa za "blázna" a "najdeštruktívnejšieho prezidenta v histórii", ale aj "zradcu Západu".
Trumpa sa na Rudda pýtali v stredajšom televíznom rozhovore. "Počul som, že je tak trochu protivný," skonštatoval Trump. "Počul som, že nie je z tých najbystrejších," pokračoval a dodal, že ak sa bude správať nepriateľsky, v USA dlho neostane.
Austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová vyjadrila Ruddovi podporu. "Pán Rudd je veľmi efektívny veľvyslanec. Parlament ho rešpektuje. Odvádza skvelú prácu pri presadzovaní záujmov Austrálie v Spojených štátoch," vyhlásila pred médiami v Canberre.
Wongová poukázala na Ruddove zásluhy v rozvoji bezpečnostného paktu AUKUS medzi Austráliou, USA a Spojeným kráľovstvom. Podľa nej má zo svojho pôsobenia na ministerstve zahraničných vecí skúsenosti, aby mohol spolupracovať s každým, kto sa stane víťazom najbližších prezidentských volieb v USA.
V reakcii na Trumpove poznámky označil hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Vedant Patel austrálskeho veľvyslanca za "dôležitého partnera".
Americký kongresman za Demokratickú stranu Joe Courtney na sociálnej sieti X napísal, že menovanie Rudda posilnilo vzťahy medzi oboma krajinami. Zdôraznil, že ho rešpektujú demokratickí aj republikánski kongresmani.