Spojené štáty stále usilujú o dohodu, na základe ktorej by bolo možné prímerie medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy a prepustenie zvyšných rukojemníkov, ktorých palestínski ozbrojenci uniesli počas teroristického cezhraničného útoku na Izrael vlani 7. októbra. V závere svojej dnešnej návštevy Káhiry to povedal americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Rokovania o dohode budú podľa Blinkena ešte vyžadovať veľa práce, minister dal dnes ale najavo presvedčenie, že je stále možné dospieť k dohode. Šéf americkej diplomacie tiež poznamenal, že Izrael musí urobiť viac pre to, aby sa do Pásma Gazy dostávala humanitárna pomoc, napísala agentúra Reuters. V piatok je Blinken očakávaný v Izraeli.
Šéf americkej diplomacie dnes rokoval s egyptským prezidentom Abdal Fattáhom Sísím, šéfom egyptskej diplomacie Sámím Šukrím a ďalšími arabskými ministrami zahraničia.
So Sísím Blinken hovoril o prebiehajúcich rokovaniach, ktoré by mali bezprostredne zabezpečiť najmenej šesťtýždňové prímerie v Pásme Gazy a o vyhliadkach na vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu s bezpečnostnými zárukami pre Izrael.
Šukrí uviedol, že sa s Blinkenom zhodol na potrebe plánovať "konkrétne kroky" na zvýšenie humanitárnej pomoci Pásmo Gazy. Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo začiatkom týždňa varovala, že na severe Pásma Gazy bez prijatia ďalších opatrení najneskôr v máji vypukne hladomor.
Izrael začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy s cieľom Hamas úplne zničiť po teroristickom útoku zo 7. októbra, keď ozbrojenci Hamasu a jeho spojencov v izraelskom pohraničí povraždili takmer 1200 ľudí a ďalších zhruba 250 osôb zavliekli na palestínske územie.
Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená necelá polovica rukojemníkov. Podľa dnešných údajov ministerstva zdravotníctva v Gaze, spravovaného Hamásom, zahynulo od začiatku vojny v Pásme Gazy najmenej 31.988 Palestínčanov.