Vojna na Ukrajine a nezhody západnej Európy s USA v trumpovskom období odhalili medzery vo vojenských schopnostiach starého kontinentu.
Na to, aby sa preklenuli, bude treba niekoľko rokov, a to aj keby európske vlády urobili z vojenských výdavkov svoju najväčšiu politickú prioritu, píše americký denník The Wall Street Journal.
Zvýšenie výdavkov
Podľa denníka by dosiahnutie požadovanej úrovne vojenských výdavkov s najväčšou pravdepodobnosťou prinútilo európskych členov NATO zvrátiť svoju doterajšiu politiku rastúcich sociálnych nákladov, ktorá sa tiahne od čias studenej vojny.
VIDEO: Ako Trump naberá na sile, Európa sa pripravuje na budúcnosť bez svojho najmocnejšieho spojenca.
Denník cituje expertov, podľa ktorých bude Európa potrebovať najmenej 20 rokov, aby vytvorila silu schopnú odolať ruskej invázii do Litvy a susedného Poľska, ak by sa mala zaobísť bez účasti Spojených štátov. Zároveň by nutne musela zvýšiť svoje výdavky na obranu na najmenej tri percentá HDP.
Hoci Rusi prišli o obrovské množstvo techniky, mnoho európskych činiteľov sa podľa WSJ domnieva, že Moskva by mohla svoju armádu do niekoľkých rokov od prípadnej porážky Ukrajiny obnoviť v dostatočnej sile.
NATO v súčasnosti vyčerpalo vlastné zásoby zbraní, aby udržalo Ukrajinu nad vodou. Západné armády teraz potrebujú roky na plánovanie, vybavenie a výcvik síl, pričom európske vlády už teraz čelia okamžitým a tvrdým kompromisom ohľadom svojich výdavkov, píšu noviny.
Krajiny by museli poľaviť v ostatných nákladoch
Podľa nedávnej štúdie nemeckého inštitútu Ifo môže väčšina európskych krajín dosiahnuť dve percentá HDP na vojenské výdavky znížením ostatných verejných výdavkov o menej ako percentuálny bod.
Na dosiahnutie troch percent HDP na obranu by však už museli poľaviť v ostatných nákladoch o niekoľko percentuálnych bodov.
Ifo odhadol, že sociálne výdavky v Európe sa od studenej vojny viac ako zdvojnásobili a pohltili tak polovicu všetkých štátnych výdavkov.
Sociálna Európa upadla vo vojenstve do závislosti od Spojených štátov, o čom sa presvedčila pri stretnutí so Srbskom o Kosovo už v roku 1999. Bez USA by si oslobodzovať Kosovo bez neprijateľných strát Európa jednoducho dovoliť nemohla.
Analytici amerického thinktanku ISW hovoria, že Rusko sa s najväčšou pravdepodobnosťou pripravuje na útok na NATO skôr, než mnoho západných analytikov doteraz predpovedalo.
ISW sa domnieva, že vojenská hrozba zo strany Ruska závisí od finančných zdrojov, ktoré bude ruský prezident Vladimir Putin schopný nasmerovať do armády.